Mobil

Netflix’ten WhatsApp Güncellemesi! İşte Yeni Özellik!

Koronavirüs nedeniyle karantina ve sosyal izolasyon dönemi dolayısıyla evde vakit geçiren pek çok kişi dizi ve film izlemeyi tercih ediyor. Bu süreçte en çok ziyaret edilen sitelerden olan Netflix, kullanıcılarına WhatsApp üzerinden video izleme özelliği sunacak.

Kullanıcılar bir süre önce WhatsApp üzerinden YouTube, Facebook ve Instagram videolarını doğrudan izleme özelliği imkanına sahip olmuştu. Netflix tarafından bu özellik, Apple kullanıcıları için Kasım 2019 tarihinde yayınlanmıştı. Netflix’in bu yeni özelliği ekran bölme imkanı olmayan iOS kullanıcıları için hem sohbet etme hem de video izleme konusunda ciddi avantaj sağlıyor

Netflix içeriğini paylaş seçeneğinden WhatsApp uygulamasını seçerek göndererek bu özellik kullanılabilecek. Sohbetten veya WhatsApp uygulamasından çıkıldığında ise  izlenilen video durdurulacak.Android cihazlarda bulunan picture-in-picture özelliğini kullanılarak video izlenmek istenir ise  gönderilen bağlantıya uzun tıklayarak Netflix uygulaması üzerinden açılması gerekiyor.WhatsApp 2.20.123 sürümü  ile gelen bu özellik bir süredir Telegram‘da yer almaktaydı bu tarz kolaylıkları sebebiyle bazı kullanıcılar genelde Telegram uygulamasını tercih etmekte.

Bilindiği üzere bir süredir siber suçluların bu kez de hedefi oldukça fazla kişi tarafından izlenen platform Netflix oldu.Siber dolandırıcılar çeşitli platformlar üzerinden kimlik avına çıkmaya devam ederken bu kez de internet televizyonu Netflix’i kullanmaya başladı.

Antivirüs yazılımı ESET, dolandırıcıların Netflix adıyla sahte masajlar yoluyla kişisel bilgileri elde etmeye çalıştıklarını açıkladı.Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu konu hakkında uyardı. Siber dolandırıcılar Netflix’e aitmiş gibi görünen sahte sayfalar ile kullanıcıları kandırmayı hedefliyor.

Antivirüs yazılımı ESET, sahte e-postalar yoluyla kullanıcıların kandırıldığını açıkladı. Dolandırıcılar ‘ödeme bilgilerinde sorun var‘ şeklindeki maillerle kullanıcıların kimlik bilgilerini ele geçirmeyi hedefliyor.Ödeme bilgilerinde sorun olduğunu ve hesabın askıya alındığını söyleyen sahte e-mail tamamen bilgileri ele geçirmeye yönelik anlık hareketlerden biri. Diğer pek çok dolandırıcılık işleminde olduğu gibi mail kişisel bir selamlamayla değil

“Merhaba Sevgili Üyemiz” şeklinde başlıyor. E-mailin bu şekilde başlaması bile şüphelenmek için yeterli bir neden oluşturuyor.

Dolandırıcılar Süreci Nasıl Sürdürüyor?

Kullanıcılara ‘mevcut fatura bilgilerinizle ilgili bir sorun‘ şeklinde mail atılarak bunun düzeltilmesi talep ediliyor ve ödeme bilgilerinin güncellenmesi talep ediliyor.  Sonrasında sahte bir bağlantı oturum açma bilgileri istenilerek kişisel bilgilerin ele geçirileceği sahte bir giriş sayfasına yönlendirme yapılıyor. E-mail’deki bağlantıya tıklamak kişisel bilgilerin kopyalanmasına sebep oluyor.

Ne Yapılmalı?

Bu şekilde şüphe uyandıran mailleri açmamak, bağlantılara tıklamamak en garanti yöntemdir. Şüphe duyulan bir durumda servis sağlayıcıyla iletişime geçmek en doğru yaklaşım olacaktır.

WhatsAPP Üzerinden de Dolandırıcılık Sürdürülüyor

WhatsAPP üzerinden “Ücretsiz Netflix üyeliği kazanmak için tıklayın!” gibi sahte bağlantılarla dolandırıcılık yapıldığı konusunda da uyarı yapıldı. Bu tarz bağlantılara tıklanılmaması, mesajın silinmesi ve mesajı yollayan kişinin de uyarılması gerektiği vurgulandı.

Koronavirüs korsanları bilgisayarlara da virüs bulaştırıyor, o sebeple elektronik posta yoluyla yönlendirilen web sitelerine dikkat etmek gerekiyor.

Son günlerde tüm dünyanın en çok konuştuğu ve merak ettiği, araştırdığı konu koronavirüs. Koronavirüs; ile ilgili sahte ve yanıltıcı haberler sosyal medyada dolanırken bazı kötü niyetli kişiler e-mail yolu ile bilgisayarlara virüs bulaştırıyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı