Mobil

Ölünce Sosyal Medya Hesaplarımıza Ne Olur?

Bilinmezlikler çoğu zaman merak uyandırır. Ölümden sonra ne olacağı yüz yıllardır farklı farklı yorumlanmıştır. Dini inanışlar, bilimsel, kuramsal yaklaşımlarla ölüme ve sonrasına dair birtakım düşünceler mevcut. Peki öldükten sonra kullandığımız sosyal medya hesaplarına, e-postalarımıza ne olacak?

Her gün kullandığımız sosyal medya hesaplarımızda bizimle birlikte büyüyor. Bizler yaşlanırken güncellemelerle yenilenen uygulamalar zamana meydan okuyor. Ölüm canlılar için en nihai son olsa da bizden sonra neler olacağına dair merak ettiğimiz birçok konu var. Ailemiz, sevdiklerimiz ve birçok şeyi geride bırakıp giderken sosyal medya hesaplarımızı da bizden sonra arkada bırakacağız.

Dijital Dünyada Ölüm Var Mı?

Yıllarca kullandığımız ve belki de ölene kadar kullanacağımız sosyal medya uygulamaları, e-postaların da bir ömrünün olup olmadığı, kullanıcıları hayatını kaybettikten sonra onlara ne olacağı merak konusu.

İçinde bize ait birçok bilginin barındığı dijital medya araçlarındaki söz hakkımız ölümümüzle birlikte son buluyor. Ancak bazı uygulamalar kullanıcısına ölüm sonrasında da yetki veriyor. Hayattayken seçtiğiniz kişiler sizin başınıza bir şey gelmesi durumunda hesabınızı kapatabiliyor ya da var olan hesabınızı devralabiliyor.

Facebook Vefat Varisi

Facebook vefat hali durumunda kullanıcılarına iki seçenek sunuyor. Anıtlaştırılmış hesaplar ve kalıcı olarak silinecek hesaplar seçeneği ile yaşarken seçimini yaptığınız yönde Facebook hesabınızın akıbetini belirliyorsunuz. Vefat varisi seçeneği ile Facebook üzerinden bir arkadaşınızı hesabınıza varis bırakabiliyorsunuz. Ya da ölüm bildirimi yapıldıktan sonra “hesabımı sil” seçeneği ile Facebook hesabınızın hayatı son bulmuş oluyor.

Google Etkin Olmayan Hesap Yöneticisi

Google hesaplarınız da Facebook hesaplarınıza benzer bir kaderi yaşıyor. ‘’Etkin olmayan hesap yöneticisi” özelliği ile güvendiğiniz 10 kişiyi seçip hesabı kullanımı bırakmanız halinde belirlediğiniz kişiler Google hesaplarınızın kontrolünü sağlamış oluyor.

Microsoft En Yakın Akraba Süreci

Microsoft kullananlar en yakın akrabaları ile arayı açmasa iyi eder. ‘’En Yakın Akraba Süreci’’ özelliği olan Microsoft’ta  vefat belgeniz ile en yakın akrabanız e-postalarını, ekli dosyalarını, kişi listelerini ve adres defterlerini talep edebiliyor ancak şifrenizi ve diğer kişisel bilgilerinize ulaşamıyor.

Anıtlaştırılmış Instagram Hesabı

Instagram hesabınıza öldükten sonra ne olacağını merak ediyorsanız İnstagram’da Facebook’a benzer bir özellikle hesap anıtlaştırma ya da hesap silme olanağı sağlıyor. Instagram hesabı olan biri vefat ederse vefat eden kullanıcın bir yakını bunu Instagram’a bildirdiğinde hesap anıtlaşmış oluyor.

Öldükten sonra telefonuma ne olur

Apple Bilgileriniz Ölüyor

Apple vefat halinde taviz vermiyor. Kullanıcısı vefat eden Apple sahiplerinin  iTunes, App Store ve iCloud’taki tüm bilgileri de ölüyor. Yaşarken satın aldığınız tüm uygulamalar, müzik listeleriniz, her şeyiniz sizden sonra kalıcı olarak siliniyor. Yasal olarak sizden sonra en yakınlarınız haklarını kullanmış olsa dahi bir sonuç elde edilemiyor.

Twitter’da Hesap Varisi Bulunmuyor

Twitter’da Facebook’ta olduğu gibi hesap varisi seçeneği bulunmuyor. Twitter ile mahkemelik olmadan hesabınız silinmiyor. Vefat eden kişinin öldüğüne dair belgelerin birinci derece yakını ile dava açması sonucu Twitter hesabınız mahkeme kararı ile silinebiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı