Mobil

PIXEL 4 vs iPhone 11 Pro: Fotoğraf Kalitesinde Öncü Kim?

Google, çıkardığı Pixel 4 akıllı telefonu ile piyasaya giriş yapmıştır. Görünüm, ekran ve dahasında yaptığı yeniliklerle kendinden bahsettiren son model Pixel 4, Pixel markasının özünde fotoğrafla bir olmasından dolayı bu konuda Apple’ın iPhone 11 Pro’suna karşı ne durumda olduğunu görmek istedik.

Google’ın Pixel’i akıllı telefon fotoğrafçılığı noktasında piyasadaki rakiplerinden yıllardır önde gelen bir başarısı vardır fakat Huawei, Smasung ve diğer güçlü Android rakiplerinin son zamanlardaki çıkışları Pixel’i biraz zorlamıştır. Şimdi ise geçen ayın en iyisi olarak düşündüğümüz iPhone 11 Pro ile arasında nasıl bir çekişme olacak hep birlikte görelim.

Her iki kamera ile örneklenen fotoğrafların aynı zaman dilimi içinde, olabildiğince aradaki farkı belirleyici olabilmesi açısından birbirine yakın olacak pozlar şeklinde ve çekim yaparken her iki telefonun da kamera uygulamasındaki otomatik mod ile doğal ışık altında çekilmiş olduklarını şimdiden belirtelim.

Her iki kameranın da bizlere neler vaat ettiğine dair daha iyi bir fikir edinmek adına incelemelerin yapılacağı fotoğraf örneklerinin tamamında London caddelerinde çekimler yapılmıştır. Daha sonraki süreçte ise gece çekimlerini ve yüksek kalite zoom özelliklerini test etmek adına astrofotoğrafçılık denemeleri yapılacağını da şimdiden belirtelim.

Öncelikle örneklemeye iPhone 11 Pro ile parktaki bir bisikletlinin de kareye dahil olduğu fotoğrafla başlanmıştır ve yukarıdaki örnekte sağ tarafta kalan fotoğrafta ise Pixel 4 ile çekilmiş olan aynı ortam görülmektedir. Yapılan bu örnekleme ile her iki kameranın da ağaçların arasından sızan doğal ışığı, gölgeleri ve küçük lens parlamalarını yakalama konusunda oldukça başarılı olduğu düşünülüyor.

Bir sonraki deneme çekiminde ise gün içinde oldukça fazla doğal ışığın bulunduğu biraz daha renkli bir ortamda örnekleme yapılmak istenmiş ve çıkan sonuçlara bakacak olursak Pixel 4’ün (sağdaki) tavandan içeri giren doğal ışığı dengeleyerek çok daha iyi bir iş çıkardığını görebiliriz.

Fotoğraf kaliteleri hakkında çok daha fazla şey söyleyen çekimlerden biri ise sıradan kabarık bir yastıkla yapılan örnekleme oldu. Bir telefon ekranında yakınlaştırmadan farkını anlamanın zor olacağı sarı tüylerin canlı görünümleri iPhone 11 Pro’da daha başarılı çıkmıştır.

Daha sonraki deneme ise insan yüzü ve saçları üzerine olmuştur. Çekimlere bakıldığında Pixel 4’ün yüz, sakal ve deri detaylarında açık ara daha başarılı olduğu bellidir. Pixel’in renklerinin oldukça sıcak olduğu görünürken iPhone’unkilerin bir miktar daha soğuk ve koyu olduğu gözlemlenmiştir.

 Eğer renk tonundansa fotoğrafın gerçeğe daha yakın olarak netliği benim için önemli diyenlerdenseniz sanıyoruz ki bu noktada tercihiniz Pixel 4’ten yana olacaktır.

Olay insan saçına geldiğinde ise çeşitli ışık şartları altında fazlaca deneme yapılarak bir sonuca varılmak istenmiştir ve nihayetinde her iki telefonun fotoğrafını yakınlaştırdığımızda detaylar oldukça benzerdir fakat ışık miktarı ne olursa olsun Pixel 4 gerçeğine çok daha uygun renklerde pozlar yakalama konusunda iPhone’a göre çok daha becerikli olduğu görülmüştür.

Aradaki farkı anlamak açısından yakınlaştırmaya ihtiyaç duyacağınız birkaç fotoğraf daha örnekleyelim ve yavaştan performans değerlendirmesine geçelim.

Pixel 4 ve iPhone 11 Pro’nun gün içindeki performanslarında ilk bakışta benzer, hemen hemen aynı sonucu veriyor oldukları düşünülüyor çünkü fotoğrafları yakınlaştırmadan detaylardaki farkı anlamak biraz zor olabiliyor ama aradaki farkı şöyle bir toparlamak gerekirse diyebiliriz ki iPhone 11 Pro, daha soğuk tonlarda daha doygun bir görüntü sağlarken Pixel 4, çoğu çekimde kontrast uyguluyor ve çok daha sıcak tonlarda bir görüntü veriyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı