Mobil

Samsung Galaxy S8’e Windows 10 Kurabilmek Mümkün

İşletim sistemleri genelde onları geliştiren firmaların donanımları üzerinde çalışacak şekilde tasarlanırlar. Mesela Apple’ın iOS işletim sistemini kopyalayıp Samsung’larda çalıştırabilmek mümkün değildir. Fakat bazen bunun istisnaları olabiliyor. Yazılımla içli dışlı kullanıcılar Linux işletim sistemini Android cihazlara yükleyebiliyorlar mesela.

Bu minvalde örnek gösterebileceğimiz son vaka ise Samsung Galaxy S8 telefonuna Windows 10’un yüklenmesi oldu. Yine de çok sevinmemek gerek, çünkü telefon ekranından Windows 10 kullanma deneyimi pek de iç açıcı değil.

ARM cihazlara yüklenebiliyor

Microsoft’un politika olarak Windows 10 işletim sistemini mümkün mertebe birçok cihazda çalıştırılabilecek şekilde tasarladığını söyleyebilmek mümkün. Öyle ki Raspberry Pi gibi minimum sistemlere dahi Windows 10 kurulabiliyor. 

Fakat bununla yetinmeyen bazı hackerlar ARM cihazlara da bu popüler işletim sistemini kurmak için durmaksızın çalışıyor. Geçmişte Microsoft markasını taşıyan birçok akıllı telefona Windows 10’un yüklenebildiğini görmüştük mesela. Normalde Windows 10 Mobile işletim sistemiyle çalışan Lumia 950 ve Lumia 950 XL bunun akla gelen ilk örnekleri arasında.

Snapdragon işlemcili S8’de Windows 10 deneyimi

Windows 10’un ARM sürümünü görece olarak yeni bir telefona kurmayı başaran geliştiriciler, bunun için 2017’de görücüye çıkan Galaxy S8’i seçmişler. Qualcomm tarafından üretilen Snapdragon 835 işlemcisine ev sahipliği yapan bu modele Windows 10 yüklerken karşılaşılan en büyük sıkıntı, mavi ekran hatasıydı. Bu hata düzeltildikten sonra dahi Windows 10 aşırı derecede RAM tüketimi yapıyor ve neredeyse kullanılamaz hale geliyordu.

Neyse ki bu hataların hepsi giderildi ve an itibariyle Windows 10 ARM, Xiaomi Mi 6 gibi Snapdragon 835 işlemciye sahip telefonlara yüklenebiliyor.

Tabii bunun mümkün oluşu Windows 10 deneyiminin harika olduğu anlamına gelmiyor. Klavye ve fare olmaksızın, sadece küçücük bir dokunmatik ekranda bilgisayar kullanmaya çalışmak hiç de keyifli değil neticede.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı