Mobil

Sanal Graffiti’ye Hazır mısınız?

Şimdi sizden sokakları, caddeleri, binaları, kaldırımları görünmez graffitiler ile doldurulmuş bir Dünya hayal etmenizi istiyoruz, edemediniz mi? Biz de edemedik, o zaman gelin hep birlikte uygulamanın tasarımcıları bu konuda ne diyor bir bakalım.

Bir uygulama açıyorsunuz, telefonunuzu duvara doğru tutuyorsunuz ve işte önünüzdeki o boş duvarın alemlerin en sanalında bir tuvale dönüştüğünü görüyorsunuz. Şaşırmaya devam edeceğinizi garantileyerek sanal bir ortamda sokak şaheseri yaratırken de tabii ki dijital spreyler ve şablonlar ile geliştirilmiş gerçeklik sistemi kullanıyor olacağınızı söyleyelim. Tasarladığınız bu güzel sokak sanatları sürekli olarak konum ve mekanını koruyacak şekilde depolanacak ve böylece bu uygulamaya sahip olan arkadaşlarınız veya sosyal medya takipçileriniz, istedikleri zaman boyadığınız eserinizi haritadan bulup görme imkanına sahip olacaklardır.

Yaratıcılık sizden, destek teknolojiden geliyor ve.. .

Bu uygulama sayesinde isterseniz bir arkadaşınızın apartman kapısına minik süprizli şakalar yapabilir isterseniz de herhangi bir mekanı nasıl görmek istiyorsanız o hale getirebilirsiniz.

Şimdi bir de dualite dünyasında olduğumuzu unutmadan olayın olası diğer yüzlerine bakarsak günümüzde nefretten beslenen grupların, medeni haklarımızı temsil eden anıtları, sembolleri ırkçı, ayrımcı, gerici etiketlerin görselleri ve dilleriyle değiştirmeyi bir amaç haline getirdiklerini anımsayabiliriz. İnsanların birbirlerini negatif dedikodu veya söylentilerle gaza getirebilme gibi bir özellikleri olduğunu bildiğimiz gibi küçük bir işletmenin büyük etkileyici bir pencere pankartıyla kapasitesinin ötesine geçebilecek bir etki yaratabildiğini de biliyoruz.

İşte bu noktada Dünya’da ilk geliştirilmiş gerçeklik sosyal platformunu olarak tasarlanmış bir uygulama olan Mark AR’ın tasarımcıları, tüm olasılıkları düşünerek bu sistemin güzel şeylere vesile olan bir versiyonunu yaratmayı hedefliyorlar ve hala daha kötü amaca hizmet etmekten kendilerini nasıl koruyabileceklerini bulmaya çalışıyorlar.

Uygulamanın ayrıntılarında neler var?

Uygulamanın bir anlamda Facebook gibi çalışması bekleniyor hatta kullanıcılar gerçek isimleriyle muhtemelen de Facebook üzerinden giriş yapacaklardır.

Paylaşımların konumları GPS verisi ile desteklenecektir ve paylaşımın yapıldığı yerde harita üzerinde bir baş parmak işareti görünüyor olacaktır. Bu işaretin bulunduğu konuma ziyaret gerçekleştirdiğinizde ise tasarlanmış olan görsel görülebilir olacaktır.

Gelecekte uygulama kullanıcılarının kendi şablonlarını oluşturabilmeleri planlandığı gibi Photoshop’da tasarladıkları fotoğrafları da direkt olarak kullanabilmelerine imkan sunulacaktır.

Cloud Anchors’un çok yeni olmasından sebep birçok potansiyel teknik sorunun varlığı yüksek muhtemeldir fakat bir AR oyunu olan Pokemon Go’nun beklenmedik durumların oluşmasına sebep olmasıyla ‘’İnsanlar bir müzede pokemon yakalayabilir mi?’’ tabii ki Hayır! Peki ‘’Bir dijital görselin vatandaşın birinin evine izinsiz konumlamak yasal bir durum olur mu?’’ Hmm, belli değil, ‘’Uygulama tasarımcıları bu konularda endişelenmeli midir?’’ görünüşe göre bu da tecrübeyle sabit bir konudur! şeklinde kafalarda deli sorular oluşturmuştur ve kullanıma sunulduktan sonra bu uygulamanın da nerelere varabileceği şüphesiz iyi düşünülmeyi gerektiren konulardan biridir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı