Mobil

SIM Kartınız Tehlikede!

29 Ülkede SIM Kartlar Adına Kırmızı Alarm Verildi.

SIM kartlar, aslında telefonlardan daha değerli olan bir parçadır. İletişim protokolü olan GSM altyapısının çalışmasını sağlamak için gerekli olan bu küçük parça kartlar, günümüzde milyarlarca insan tarafından kullanılıyor.

SimJacker adındaki bir saldırı mekanizması, milyarlarca insanın kullanmış olduğu SIM kartları çok ciddi derecede tehdit altına almıştı. Aradan geçen kısa bir süre sonra SIM kart güvenliği ile ilgili bir rapor yayınlanarak, insanlar bilgilendirildi.

SIM Kartların Güvenli Olmadığı Ülkeler

SimJacker adlı bu saldırı mekanizması, insanların telefonlarına sızarak, kişisel bilgilerini ele geçirebiliyor, sizin adınıza başkalarına mesaj atabiliyor ve ayrıca arayabiliyorlar. Konum bilgilerinize ulaşıp sizin nerede olduğunuzu görebiliyorlar. Bu gibi ciddi derecede kişisel olan olayların, ikinci kişiler tarafından izinsiz bir şekilde ele geçiriliyor olması durumu da ciddi derecede tehditler ortaya sunuyor.

Ortaya atılan bir teoriye göre, SIM Kart üreticileri tarafından SimJacker adlı saldırı mekanizması yıllardır biliniyor.  Simjacker adlı kötü mekanizmanın raporu, Adaptive Mobile Security tarafından yayınlandı. Bu rapora, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki görselde ise bu saldırı mekanizmasını tehdit eden ülkeleri görebilirsiniz.

Yukarıdaki görselde kırmızı olarak işaretlenen yerler, SimJacker mekanizmasının başlıca hedef aldığı yerleri göstermekte. Ayrıca 61 mobil operatörünün müşterilerini tehdit altına alan bu kötü niyetli yazılım, S@T ve kablosuz internet tarayıcısı kullanan kullanıcıları da hedef almaktadır.

S@T tarayıcılarını kullanan 29 ülke ve 61 operatör bulunmakta. S@T kullanıcıları, Simjacker adlı yazılımın yüzünden büyük sorunlar çekmeye başladı. Yayımlanan bir rapor sonrası da, kablosuz internet tarayıcısını kullan 7 ülke ve 8 operatörün de Simjacker adlı kötü yazılımın hedefinde olduğu belirtildi. Yayımlanan bu soru doğrultusunda da bizlerin sorduğu en büyük soru da şu oldu; Türkiye bu kötü yazılımın hedefinde olan bir ülke konumunda mı?

Türkiye SimJacker’in Hedefinde Mi?

Yayımlanan yeni rapor sonrasında ortaya çıkan sonuçlar, Türkiye için bir önem arz etmiyor. Yani Türkiye’nin SimJacker adlı kötü yazılımın radarında olmadığını belirtebiliriz. Hangi ülkeler risk taşıyor sorusunda cevap vermek gerekirse;

Kuzey Amerika: Meksika, Guatemala, Honduras, Kosta Rika, Nikaragua, Belize, El Salvador, Dominik Cumhuriyeti ve Panama.

Güney Amerika: Peru, Kolombiya, Brezilya, Ekvador, Şili, Arjantin, Uruguay ve Paraguay.

Afrika: Nijerya, Gana, Benin, Fildişi Sahili ve Kamerun.

Avrupa: İtalya, Bulgaristan ve Kıbrıs.

Asya-Orta Doğu: Suudi Arabistan, Irak, Filistin ve Lübnan.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı