Mobil

Siri, Sonunda Spotify Üzerindeki Şarkıları Açabilecek

Spotify‘ın iOS 13 için çıkardığı son güncellemeyle artık Siri’ye göndereceğiniz bir komutla Spotify üzerinden şarkılar, albümler ve playlist’ler açabileceksiniz. Söylentiler iki şirketin nihayet birlikte çalışmaya başladığı yönünde. Bu özelliği kullanmak için yapmanız gereken ise Spotify’ın son güncellemesini yükledikten sonra Siri’ye vereceğiniz komutun sonunu “Spotify ile (Play X with Spotify)” diyerek bitirmek. Bu yeni entegrasyon ayrıca CarPlay ile de çalışabilecek ve size sürüş sırasında hands-free şekilde istediğiniz şarkıyı açma imkanı sağlayacak.

Apple Müzik kullanıcıları için yeni olmayan bu özellik, Spotify kullanıcılarını da oldukça mutlu edecektir. Özellikle bluetooth kulaklıkla egzersiz yaparken veya evde bir ses sistemine bağlandığınızda tuş kilidini açmadan sadece Siri komutuyla istediğiniz şarkıyı açmak çok büyük bir kolaylık sağlıyor. Hatta öyle bir kolaylık ki bir yerden sonra sadece Siri’yi kullanarak şarkı açmak istiyorsunuz.

Aktarılan notlara göre yeni Siri entegrasyonu iPhone, iPad, CarPlay, AirPod ve AirPlay aracılığıyla HomePod ile çalışabilecek. Ayrıca bu yeni güncellemeyle Spotify üzerinden şarkı açmak, Apple Tv uygulaması üzerinden Apple TV HD ve 4K için de geçerli olacak.

Bu güncellemeyle Spotify’ın Apple’a karşı Avrupa Birliği’ne yaptığı “tekelleşme karşıtı” şikayet de bir cevap bulmuş oluyor. Spotify CEO’su Daniel Ek, 2019’un mart ayında “Apple bir rutin olarak bizim tecrübe artırmaya yönelik geliştirmelerimizi engelliyor.” diye belirtmiş ve şunları eklemişti “Zaman içinde bu kısıtlamalar Spotify’ı ve diğer rekabetçileri Siri, HomePod ve Apple Watch gibi Apple servislerinden mahrum etmeye kadar ilerledi.” Ancak Apple, bu şikayetleri “Spotify ilk önce Apple Store’da yer almak için ‘Apple vergisi’ni (Apple tax) ödemeli.” diyerek bertaraf etmeye çalışmıştı.

Aralarında ne yaşanırsa yaşansın, bunun biz kullanıcılar için güzel bir gelişme olduğunu düşünüyoruz. Hatta geç kalmış bile diyebiliriz. Siri, doğal olarak bir şarkı açma komutu verdiğinizde bunu önce Apple müzik üzerinde çalmaya çalışıyor ancak üyeliğiniz yoksa asla muhatap olmuyordu. “Bu özellik ne kadar önemli ki?” diye düşünebilirsiniz ancak bir kere rahatlığına alıştığınızda vazgeçemeyeceğinizi düşünüyoruz. Telefonu açmak ve şarkıyı arama kısmına yazmadan bluetooth kulaklığınızla (Mikrofonu olan bir kulaklık olması lazım) sadece “şu şarkıyı aç” tarzı bir komutla istediğinizi almak sizi minik çapta bir Iron Man gibi hissettirebilir.

Unutmadan son not olarak şunu ekleyelim; eğer Siri‘yi İngilizce kullanıyorsanız istediğiniz şarkıyı “Play X with/on Spotify” diyerek, Türkçe kullanıyorsanız da açmak istediğiniz şarkıyı “X’i Spotify ile çal” diyerek çalabileceğinizi hatırlatırız.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı