Mobil

Spotify, Müzik Servisinin Daha Pahalı Versiyonunu Yayınlamayı Planlıyor

Spotify Technology SA, yeni sürümü ile fiyatları yükseltme kararı aldı. Kullanıcı başına düşen gelirden şikayetçi olan müzik şirketlerinin payını arttırmak için hesap ücretlerini arttırma kararı aldı. Spotify’ın fiyatları artırmak için önemli sebepleri arasında pazar lideri konumunda olması yer almaktadır. Spotify aboneleri tarafından ödenen ortalama fiyat, yeni müşterilere yapılan indirimler ve aile planlarının kullanımındaki artış nedeniyle birkaç yıldır kullanıcı başına düşen gelir miktarında düşme yaşanmıştır.

Toplamda 108 milyon ödeme yapan müşterisiyle, Spotify dünyanın en büyük ücretli müzik hizmetidir ve bu tacı kısa sürede devir etmek pek mümkün değildir. Şirket, en yakın rakibi olan Apple Music’ten daha hızlı büyüdüğünü ve aynı zamanda bir aile planı için ayda 15 dolar aldığını ve yaklaşık 60 milyon müşteriye ulaştığını açıkladı.

Ancak Spotify hala para yüksek gelirlere sahip olmasına rağmen müzik şirketlerini tatmin edemiyor. Şirket, fiyatları artırma konusunda istekli olmasa da müzik şirketleri tarafından ciddi bir baskı söz konusu. Şirketin fiyat arttırmak istememesinde ki temel sebep müşterilerin uygun fiyattan dolayı uygulamayı tercih etmesi ve yeni kullanıcıların fiyat yüzünden tercih etmesi önemli rol oynuyor. Şirket hızla büyürken, dünyadaki sadece az sayıda müzik dinleyicisinin bu teknolojiyi kullandığı ve Spotify yöneticileri adreslenebilir pazarın en az 1 milyar insan olduğunu söylediler. Şuan sadece 60 milyon müşterisi olan şirketin globalde hedeflediği potansiyel müşteri sayısı 1 milyar olarak açıklandı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı