Mobil

Spotify, YouTube Music Gibi Video Entegrasyonu Sağlayacak!

Dünya genelinde oldukça popüler olan müzik uygulamalarından Spotify, yenilikler ile kullanıcılarının ilgisini çekmeye devam ediyor. Stockholm merkezli firma, rakipleriyle olan rekabette yerini koruyor. Belirtilenlere göre uygulamaya YouTube Music’teki gibi video entegrasyonu sağlanacak.

Söz konusu yeni arayüzde kullanıcıların tercih edebileceği üç farklı ekran bulunacak. Bu ekranlardan ilki klasik albüm kapağı olan versiyon olurken diğer alternatiflerin ise kanvas ve tamamen yeni olan video ekranı olacağı belirtildi. Spotify’ın üzerinde çalıştığı yeni özellik hakkında ilk bilgiler  Jane Wong tarafından  Twitter’da paylaşıldı. Söz konusu özellik kullanmaya çalışıldığında şu an Spotify  “hâlâ keşfediliyor” diyor. Ayrıca ipuçlarından yola çıkıldığında YouTube Music uygulamasındaki gibi tam video klipler görelebileceği hemen hemen kesin olarak görülüyor. 

Öte yandan bilindiği üzere ilk olarak 2015 tarihinde yayınlanan YouTube Music, Google Play Müzik kullanıcılarını da bünyesine katacağını belirtti. YouTube Music transfer aracıyla Google Play Müzik kullanıcılarının  YouTube Music’e artık sorunsuz geçebileceği duyuruldu.

Google müzik servisi Google Play Müzik’i bu yıl sonunda tamamen kapatacak. Google Play Müzik kullanıcıları ise YouTube Music’e transfer edilecek. Aktarılanlara göre işlem, albümleri, çalma listelerini ve bütün müzikleri kapsadığı gibi 20 dakikanın biraz üzerinde transfer yapılabiliyor. Ülkemizde ise transfer aracı için oluşturulan internet sayfasında “Yakında” ifadesi bulunuyor.

YouTube Music yıl içinde güncellemeler ve iyileştirmeler bakımından epey yol aldı. Uygulamaya yeni müzik keşfetme sekmeleri ekleyen YouTube, sonrasında şarkı sözü desteği ve yeni müzik çalma arayüzüyle kullanıcılarına çeşitli yenilik ve özellik imkanı sağladı. Bununla birlikte YouTube, yeni müzik çalma arayüzüyle sorunsuz bir şekilde ekranda şarkı sözlerinib görüntülenmesini ve müzik ile klip arasındaki geçişleri de tek ekranda yapma imkanı sunuyor. Bu özellikleri ile YouTube Music, Google Play Müzik kullanıcılarının büyük çoğunluğuna hitap etmeyi hedefliyor.

Türkiye’de yaklaşık 20 milyon kişi tarafından kullanılan TikTok dünyada ise yarım milyara yakın kullanıcıya ulaşmış durumda. Pek çok popüler uygulama da TikTok’un özelliklerini kendi uygulamalarına eklemeye başladı.Son olarak YouTube da Android ve  iOS uygulamarına Shorts isimli bir özellik ekliyor. Bu özellikle YouTube, uygulama içindeki şarkıların videolarla birleştirilerek TikTok’a benzer  bir deneyim yaşama fırsatı sunmaya hazırlanıyor. YouTube kullanıcıları da TikTok kullanıcıları gibi müzikli kısa videolar oluşturup paylaşabilecekler. YouTube, Shorts isimli bu özelliği yıl sonuna kadar ekleyeceği bildirilmişti. Fakat uygulamanın bazı kullanıcılar üzerinde test edildiği ortaya çıktı.

 Yıl sonundan önce kullanılmaya başlayacak gibi görünen yeni özellik, direkt olarak video penceresinin altındaki öneri kısmında yer alıyor. Ana ekranda da yer alabileceği ön görülen Shorts videoları, dikkat çekici biçimde YouTube’daki “Hikayeler” kısmıyla bir arada bulunuyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı