Mobil

Telefon Isınması Nasıl Önlenir?

Telefon ısınması, çok sık yaşanan bir problem haline geldi. Her teknolojik alette olduğu gibi telefonlarda da bazı problemlerle karşı karşıya kalabiliyoruz. Eğer telefonunuzun neden ısındığını bilirseniz önleminizi de ona göre alabilirsiniz.

Akıllı telefon ısınması özellikle giriş ve orta seviye telefonlarda çok sık yaşansa da yanlış kullanımlarda amiral gemisi denilen üst düzey telefonlarda bile karşımıza çıkabiliyor. Akıllı telefonunuzun ısınmasından şikayetçiyseniz, ipuçlarını öğrenerek bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Telefon Neden Isınır?

Telefonunuz ısınıyorsa nedeni yüksek işlemcili programlar olabilir. Maalesef her uygulama her telefonda rahat kullanılmıyor. Bazı uygulamalar özellikle içerdikleri kaliteli grafikler nedeniyle telefonunuzu zora sokabiliyor ve telefonunuzu yorduğu için aşırı ısınmaya neden olabiliyorlar. Bazı telefonlar, normalden fazla ısındığı zaman uyarı verse de bu özellik her telefon için geçerli değil.

  • Telefonla Oyun Oynamak

Oyun oynarken telefonunuzun ısınması oldukça normal. Telefonda oyun oynarken, işlemcisi, rami ve ekran kartı çalıştığı için telefonunuz ısınmaya başlar. Ancak eğer telefon çok fazla ısınıyorsa, oynamaya biraz ara verip soğumasını beklemenizde fayda var. Telefonunuzun kaldırmakta zorlandığı oyunları oynamazsanız da daha az ısınmasını sağlayabilirsiniz.

  • Telefonu Şarjdayken Kullanmak

Akıllı telefonların şarjları bazen problem olabiliyor. Bazı akıllı telefon modellerinin batarya kapasitesi düşük olduğu için günde 2-3 kere şarj etmek gerekebiliyor. Telefonunuzun şarjdayken bir miktar ısınması normal. Telefon şarjdayken hala uygulamalarınızı kullanmaya devam ederseniz daha çok ısınacaktır.

  • Yoğun Kamera Kullanma

Telefonunuzda yoğun olarak kamera kullanıyorsanız, cihazın aşırı ısınmasına sebebiyet verebilirsiniz. Video ve fotoğraf çekmeyi seven biriyseniz telefonunuz normalden çok daha fazla ısınabilir. Telefonunuzun ısınması aslında kamerasıyla alakalı değil. Yüksek çözünürlükte çekim yaparken telefonunuzu yorarsınız ve bu da ısınmaya neden olur. Telefonunuzla fazla çekim yapacaksanız kameranın çözünürlük ayarlarını düşürmek, ısınmayı biraz önleyebilir.

  • Kalın Telefon Kılıfları

Telefonu korumak, çizilmesini önlemek için hemen hemen herkes kılıf kullanıyor. Telefonunuz için şık ve güvenli bir aksesuar olsa da çok kalın kılıflar kullanmak, telefonunuzun hava almasını engelleyeceği için ısınmasına neden olacaktır. Bu sorunu çözmek çok basit; telefonunuz için ince kılıflar kullanın.

  • Sahte Batarya ve Şarj Aleti Kullanmak

Telefonunuzun batarya ömrü bittikten sonra bataryasını değiştirmek istiyorsanız bunu mutlaka yetkili serviste yapın. Telefonunuzda kullandığınız sahte bataryalar aşırı ısınmaya hatta telefonun patlamasına bile neden olabilir. Yine aynı şekilde, ucuz diye tercih ettiğiniz şarj aletleri de telefonunuza yanlış voltaj vererek ısınmasına neden olur, sahte şarj aletleri de telefonunuzun patlamasına sebebiyet verebilir.

  • Fazla Mobil Veri Kullanımı

Telefonunuzdan mobil veri üzerinden internete bağlanmak telefonunuzu yoracaktır. Hem internet paketiniz hem de bataryanız yoğun olarak kullanıldığında telefonunuz ısınabilir. İnternet için mümkün olduğunca Wi-Fi bağlantısı tercih ederek bu sorunu çözebilirsiniz. Telefonunuzda kullandığınız konum ve navigasyon uygulamaları da telefonunuzun ısınmasına neden olur.

Akıllı Telefon Isınıyorsa Ne Yapılmalı?

Akıllı telefonunuzun ısınmasını neden olan şeyleri mümkün olduğunca yapmamaya çalışarak telefonunuzun ısınmasını önleyebilirsiniz.

Telefonunuzun güç modunu kapalı tutarak, uygulamalarını güncelleyerek, mümkün olduğunca Wi-Fi kapsama alanında tutarak telefonunuzun ısınmasını önleyebilirsiniz. Eğer telefonunuzun bataryasında şişme varsa bu da telefonunuzun ısınmasına neden olur. Çok dikkatli kullandığınız halde yine de telefonunuz ısınıyorsa bataryasını kontrol ettirmenizde fayda var.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı