Mobil

Telefonumuzu Güvenilir Hale Getirmek İçin Neler Yapabiliriz?

Akıllı telefonunuz cüzdanınızdan, anahtarlarınızdan ve bazı durumlarda, hassas bilgiler söz konusu olduğunda gerçek bilgisayarınızdan daha değerlidir ancak hepimiz cihazlarımızı dört basamaklı bir rakamın ötesinde korumak için yeterli yapamayacağımız dırdırcı suçluluk duygusuna sahibiz.

Neyse ki, telefonunuzu daha güvenli hale getirmeye yardımcı olan bazı önemli mesajları ve görüntüleri yanlış ellere düşmesini istemediklerinizi korumak için buradayız.

Yazılımınızı Güncelleyin

iOS, Android veya Windows Phone kullanıyor olsanız da, işletim sisteminin en son sürümünü almanızı her zaman öneriyoruz. Üreticiden ve ağ testinden geçerken biraz zaman alan Android güncellemelerinde bu biraz zor olabilir ancak buna değer.

En yeni işletim sisteminden faydalanmamızı önerme nedenimizin bir kısmı, iOS7’nin Kontrol Merkezi veya Android KitKat’taki açık çubukların tüm ek bonuslarla birlikte gelmesinin yanı sıra, çok sayıda güvenlik boşluğunun da kapatılmış olmasından kaynaklanıyor.

Bu güncellemeler de sadece büyük yinelemelerde ortaya çıkmaz; Apple şu anda güvenli olmayan bir ağda Apple cihazlarının kullanılmasıyla ilgili bir sorunu kapatmak için iOS 7.0.6’yı kullanıyor.

Çoğu üretici, telefonunuzu güncellemeleri otomatik olarak denetleyecek şekilde ayarlamanıza izin verir, bu yüzden bu kutunun işaretlendiğinden emin olun.

akıllı telefonu verimli kullanma

Güvenli Bir Kilit Ekranı Kullanın

Bu gün ve yaşta neredeyse hiç saçma görünmüyor, basit bir şifre olsa bile, kilit ekranınızda temel bir parola olmaması. Önereceğimiz ilk şeylerden biri, cihazınızın güvenlik ayarlarına gidip geçiş kilidini etkinleştirmek.

Temel bir kilitlemenin bile bariz yararları var, ancak Android’in yüz kilidi eğlenceli olsa da, her güvenlik sisteminin etkinliğini değerlendiren birçok Google cihazı ile bilgili bir seçim yapabilmeniz için buradaki en güvenli sistem değil.

Desen kilidini açar ve iğneler en güvenli olanlardan bazılarıdır ancak güçlükle başa çıkabiliyorsanız, her zaman tam bir alfasayısal şifre öneririm. Ayrıca, “şifreleri görünür yap” yazan kutuların da işaretlenmemiş olduğundan emin olun.

Bir adım daha ileri gitmek istiyorsanız, birisinin omzunuza yazdıklarını görmesi durumunda, şifrenizi düzenli olarak değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Antivirüs Yazılımı Yükleyin

Sızan veriyi görebilecek en büyük tehditlerden biri mütevazı olmayan virüslerdir. Sorun masaüstü bilgisayarlarda olduğu kadar yaygın değildir ve tehlikeli yazılımları karşıdan yüklemiyorsanız, 2 yıllık bir sözleşmede kötü niyetli herhangi bir şeyle karşılaşmayacaksınız, ancak hala güvenilir bir tehdit var.

Apple’ın App store’u sıkı kontrol etmesi sayesinde sorun iPhone’lar için daha az tehlikeli görünüyor. Android’in açık kaynaklı yapısı, kötü niyetli uygulamalar Google tarafından kontrol edilmeden cihaza yüklenebileceğinden, onu daha da savunmasız hale getiriyor. Her iki durumda da, bu, mobil Antivirus yazılımının kullanımıyla önlenebilecek bir şeydir.

McAfee, AVG ve Lookout’un beğenileri, daha fazla güvenlik için hem iOS App Store’u hem de Google Play mağazasını şereflendirir, ancak açıkça şüpheli görünen tüm uygulamalara dikkat edin.

Gerçekten endişeleniyorsanız, üreticinin web sitesine bakın, çoğu mobil uygulamalarına bir bağlantı verecektir.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı