Mobil

Telefonunuzun Radyasyon Değerini Biliyor Musunuz?

Özgül Soğuma Değeri anlamına gelmekte olan SAR değeri yani Specific Absoration Rate günümüz dünyasında en büyük yardımcımız olan akıllı telefonlarımızın özellikleri arasında belki de en az önemsediğimiz değerler arasında geliyor. Fakat bu değeri  bilmek son derece önemli çünkü değer büyüdükçe telefonlardan vücudumuza yayılan radyasyon miktarı da büyümekte ve sağlığımız açısından risk teşkil etmekte. 

Yapılan son araştırmalara göre bilim insanları insan vücuduna zarar vermeyecek SAR değerinin 1,0W/kg ve altında olması gerektiğini desteklese de dünyada kabul görülen değerler bunun çok daha üzerinde. Amerika Birleşik Devletleri’nde kabul edilen SAR değeri 1,60W/kg iken bu değer Avrupa’da 2W/kg olarak değişiyor.

Bununla da bitmiyor. Bağımsız çevre kuruluşları bilim insanlarının belirlediği 1,0W/kg’nin bile insan vücudu için fazla riskli olduğu görüşünü savunuyor ve telefonların SAR miktarının 0,60W/kg’nin üzerine çıkmaması gerektiği konusunda ısrar ediyor.

Yüksek SAR Değerlerinin İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkileri Ne?

Bu etkileri hem günlük olarak hem de uzun vadede değerlendirmek mümkün.

Yoğun SAR’a bir gün boyunca maruz kalmak baş ağrısı, stres, yorgunluk ve sersemleme hissi, konsantrasyon ve hafızada zayıflama, vücut ısısında beklenmedik değişimler ve kalıcı olmayan işitme bozukluklarına yol açabiliyor. Uzun vadede meydana gelen sonuçlar ise bu saydıklarımızdan çok daha ciddi. Beyin tümöründen tutun cilt ve lenfoma kanserlerine, sperm sayısının negatif etkilenmesinden yumurtalıklarda dezenformasyon oluşmasına kadar pek çok kalıcı yan etki doğurabiliyor.

Bütün bunlar göz önüne alındığında telefon seçerken dikkat etmemiz gereken en önemli özellikler arasında SAR değerinin de yer alması gerektiği aşikar. Listemizi inceleyerek en çok tercih edilen 10 akıllı telefonun SAR değerlerine ulaşabilirsiniz.

  • Samsung Galaxy Note 8

Baş: 0,173 W/Kg 
Vücut: 1,290 W/Kg

  • Samsung Galaxy Note 10+ Exynos

Baş: 0,187 W/kg
Vücut: 1,404 W/kg

  • Samsung Galaxy M10

Baş: 0,237 W/Kg
Vücut: 1,532 W/kg

  • Galaxy S10+

Baş: 0,411 W/kg
Vücut: 1,040 W/kg

  • Huawei P30 Pro

Baş: 0,640 W/kg
Vücut: 0,990 W/kg

  • Samsung Galaxy Note9

Baş: 0,381 W/Kg
Vücut: 1,509 W/Kg

  • Huawei Mate 20 Pro

Baş: 0,400 W/kg
Vücut: 0,960 W/kg

  • Xiaomi Redmi 6

Baş: 0,550 W/kg
Vücut: 1,417 W/kg

  • Huawei P30 Pro

Baş: 0,64 W/kg
Vücut: 0,99 W/kg

Baş: 0,95 W/kg
Vücut: 0,99 W/kg

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı