Mobil

Telegram’a Kötü Haber! WhatsApp, İsteneni Yapıyor!

Telegram ile sürekli yarış halinde olan WhatsApp rekabeti artırmaya devam ediyor. WhatsApp çoklu cihaz desteğinin geleceği ile ilgili sinyaller verildi. Çoklu cihaz desteği özelliği üzerinde çalışan WhatsApp, artık isteneni yapıyor. Bu özellikle ile birlikte mesajlaşma hizmeti aynı anda iki farklı cihazda kullanılabilecek. Özelliğin ne zaman aktif olacağı ise henüz bilinmiyor.

Yeni özelliğe göre ikinci bir oturum açmak isteyen kullanıcıya mobil veri veya Wi-Fi kullanımı imkanı verilecek. Mobil verinin seçilmesi halinde “büyük miktarda kullanım yapılabilir” uyarısı yapılacak. Ayrıca kullanıcılar artık mesajların ne kadar süre içinde silineceğine de karar verebilecek. Söz konusu süre 1 gün, 1 hafta veya 1 ay gibi seçeneklerden oluşacak.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan habere göre ise; 2017 yılında dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp kişiden kişiye para transferi işlemini başlatacağını duyurmuştu ve bu özelliği 2 yıldır Hindistan’da test ediyordu.

Aktarılan bilgilere göre WhatsApp’ın, Hindistan’da yeni bir finansal alana adım atacağı belirtildi. Belirtilenlere göre WhatsApp, kullanıcılarına kredi verebilmek için çalışmalara başladı. Kişiden kişiye para transferi özelliği gibi bu özelliğin de önce Hindistan’da kullanıma sunulacağı belirtildi. Söz konusu özellik için WhatsApp Hindistan’daki bankalarla iş birliği yapacak. WhatsApp’ın sahibi olan Facebook’un Hindistan’daki yetkilisi Ajit Mohan‘ın geçen ay yaptığı aktarımlara göre WhatsApp’ın bu özelliğinden Hindistan’da 1 milyon kullanıcı faydalanıyor.

Geçtiğimiz haftalarda WhatsApp’ın sahibi konumundaki Facebook’un, Hindistan merkezli Jio Platforms’a 5,7 milyar dolar yatırım yaptığı ve şirketin 9,99 hissesine sahip olduğu belirtilmişti. Bu hamlelerin Hindistan’da devam edeceği de ön görülüyor.

WhatsApp ile ilgili bir önemli haber de dün gelmişti. Koronavirüs nedeniyle karantina ve sosyal izolasyon dönemi dolayısıyla evde vakit geçiren pek çok kişi dizi ve film izlemeyi tercih ediyor. Bu süreçte en çok ziyaret edilen sitelerden olan Netflix, kullanıcılarına WhatsApp üzerinden video izleme özelliği sunacak.

Kullanıcılar bir süre önce WhatsApp üzerinden YouTube, Facebook ve Instagram videolarını doğrudan izleme özelliği imkanına sahip olmuştu. Netflix tarafından bu özellik, Apple kullanıcıları için Kasım 2019 tarihinde yayınlanmıştı. Netflix’in bu yeni özelliği ekran bölme imkanı olmayan iOS kullanıcıları için hem sohbet etme hem de video izleme konusunda ciddi avantaj sağlıyor

Netflix içeriğini paylaş seçeneğinden WhatsApp uygulamasını seçerek göndererek bu özellik kullanılabilecek. Sohbetten veya WhatsApp uygulamasından çıkıldığında ise  izlenilen video durdurulacak.Android cihazlarda bulunan picture-in-picture özelliğini kullanılarak video izlenmek istenir ise  gönderilen bağlantıya uzun tıklayarak Netflix uygulaması üzerinden açılması gerekiyor.WhatsApp 2.20.123 sürümü  ile gelen bu özellik bir süredir Telegram‘da yer almaktaydı bu tarz kolaylıkları sebebiyle bazı kullanıcılar genelde Telegram uygulamasını tercih etmekte.

Ayrıca WhatsAPP üzerinden “Ücretsiz Netflix üyeliği kazanmak için tıklayın!” gibi sahte bağlantılarla dolandırıcılık yapıldığı konusunda da uyarı yapıldı. Bu tarz bağlantılara tıklanılmaması, mesajın silinmesi ve mesajı yollayan kişinin de uyarılması gerektiği vurgulandı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı