Mobil

Türk Telekom’da Özel Numara Açma ve Kapatma Nasıl Yapılır?

Genel olarak kimliğinin ortaya çıkmasını istemeyen ve genellikle şaka amaçlı bazı kişilerin kullanmış olduğu özel numaralar kimileri için rahatsızlık verici bir hâl alabilir.  Peki bu can sıkıcı durumdan kurtulabilmek için yani bir diğer deyişle gizli numaraları nasıl kapatabiliriz?

Gizli numaralardan gelen aramaları istemediğinizi operatörünüze belirttiğiniz takdirde sizi numarasını gizleyerek arayan şahsa gizli numaralardan yapılan çağrıları kabul etmek istemediğiniz söyleniyor.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere gizli numaralardan gelen  rahatsız edici aramaları engelleme işlemi, akıllı telefonlardan doğrudan GSM Operatörleri aracılığı ile gerçekleşiyor.

Google Play Store ve App Store’da özel numara engelleme işlemini gerçekleştirdiğini söyleyen pek çok uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalar genel olarak telefon numarası bulunmayan yani gizli numaralardan yapılan aramaları doğrudan meşgule atarak size ulaşmalarını engellemektedir.

Fakat operatörler aracılığı ile özel numara kapatma işlemini gerçekleştirmek sizi ek olarak uygulama kurmaktan kurtarmasının yanı sıra bu aramaların meşgule düşmesi yerine size hiçbir şekilde ulaşmamasını sağlayarak sizlere köklü bir çözüm sunar.

Özel Numara Açma Nasıl Yapılır?

Özel numara ile çağrı gerçekleştirmek isteyen aboneler için Türk Telekom da bizlere böyle bir hizmet vermektedir. Arama güvenliğinizi en uç noktada tutmak isteyen bir kullanıcıysanız, siz de aramanızı telefon numaranızı gizleyerek yapabilirsiniz. Bu işlemi iki farklı şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. Arama ekranından veya cihazınızın Ayarlar kısmından numara gizleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat unutulmaması gereken nokta, aradığınız kişinin cihazını özel numaralara kapatmamış olmasıdır. Eğer özel numaraları kapatmış bir kişinin telefon numarasını arıyorsanız aramanız başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Yine aynı şekilde gizli numaradan arama yapmak istediğinizde eğer bu işlemi arama ekranından gerçekleştirirseniz bu işlem sadece tek seferlik olacaktır.

Arama ekranı üzerinden tek seferlik bir işlem için;

-Cihazınızın arama ekranına giriş yapın.

-Arama ekranında aramak istediğiniz kişinin numarasını yazmadan önce #31# simgelerini tuşlamanız gerekmektedir.

-Bu simgeleri tuşladıktan sonra özel numaradan aramak istediğiniz kişinin telefon numarasını girin ve aramayı gerçekleştirin.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı