Mobil

Türkiye’de En Çok Satan Telefon Modelleri

Akıllı telefonlar, insanların hayatlarını kolay bir hale getiren ve cepte taşınabilir bilgisayar olma özelliğini taşıyan teknolojik aygıtlardır. Günümüzde artık kullanım oranı o kadar artmaya başladı ki, akıllı telefon sahibi olmayan kişi sayısı oldukça azaldı. Bunun sonucunda teknolojinin süregelen gelişiminin devam etmesi ise, insanların akıllı telefon konusundaki taleplerini her geçen gün artırmaya devam etmektedir.

Türkiye’de telefon kullanımının artması ve bu kullanımın gelir düzeyine göre çeşitlenmemesi ise ayrı bir durum. Çünkü gelir seviyesi düşük insanların bile oldukça pahalı akıllı telefonları alabildiklerini görmek mümkün. Bu nedenle akıllı telefon kullanımı Türkiye’de bir tutku haline gelmiştir.

Türkiye’de En Çok Satan Telefon

Telefon modellerinin özellikleri, insanlara sağladığı faydaları ve daha fazlasını düşünüldüğünde, en çok satan telefonların İphone, Samsung veya Huawei olduğunu düşünebiliriz. Ancak Türkiye’de satılan telefonlar arasında, en çok satış hacmine ulaşan telefon, Nokia’nın 1100 modelidir. Bu model Türkiye’de 2003 yılında 250 milyon adet satılmıştır. Şimdilerde ise çok az kişinin elinde görebileceğimiz bu telefon, Nokia’nın pazarlama konusunda çağı takip edememe problemi nedeni ile tarihe gömüldü.

Türkiye’de Akıllı Telefon İstatistikleri

Akıllı telefonların her birinin özelliği birbirinden çekici ve bu çekicilik insanları satın almaya zorluyor. Bununla beraber akıllı telefonların satışının en çok olduğu zamanın, ilk çıkış zamanı olduğunu gözlemleyebiliyoruz. Çünkü insanlar öncelikli olarak güncel piyasada yer alan en yeni telefonu almak istiyor. Bu nedenle Türkiye’de yıllık ortalama 12-14 milyon civarında akıllı telefon satışı olmaktadır. Bu da aylık ortalama 1-1.5 milyona tekabül ediyor. Böylece firmalar ortalama olarak 3 milyar liraya kadar kar edebiliyorlar.

En Çok Satılan Akıllı Telefonlar ve Özellikleri

Günümüzde Samsung, İphone ve Huawei önü alınmaz bir yarışın içinde ve Google’ın Huawei’e uyguladığı ambargo bu yarışı etkilemiş görünüyor. Ancak Çin merkezli olan Huawei’in satışları, bu ambargodan sonra artış eğilimine girdi ve 1.3 milyar nüfuslu Çin’de İphone satışları tepe taklak oldu. Peki, hangi akıllı telefon modelleri en çok sattı?

  • Samsung Galaxy J7 Prime

Aylık ortalama 150 bin civarında bir satışa ulaşan bu telefon J serisinin en çok tutulan telefonlarından oldu. Özellikle sağlamlığı ve kullanışlı olması tercih edilmesini en çok etkileyen durumlar arasına girdi. 5.5 İnç ekran büyüklüğü ile 3 GB RAM’i olan bu telefon, 3300 mAh batarya kapasitesine sahip.

  • İphone 6

32 GB depolama alanı bulunan bu telefon, aylık ortalama 75 bin civarında satıldı. 32 GB olması ise insanların talep etmesinde en çok etkili olan hususlar arasında yer almaktadır. 5.5 inç ekran büyülüğü ile 2 GB RAM’i bulunan bu telefon, 2700 mAh batarya kapasitesine sahip olmaktadır.

  • Samsung Galaxy Grand Prime Plus

5 inç ekranı, 2600 mAh batarya kapasitesi, 1.5 GB RAM’i bulunan bu telefon, 8 GB depolama alanına sahip. Aylık ortalama 47 bin civarında satılarak, en çok satılan akıllı telefonlar arasına kendini yerleştirmiştir.

  • İphone 7

2900 mAh batarya kapasitesinin yanında, 3 GB RAM’i, çeşitli depolama alanları, 5.5 inç ekran boyutu bulunan bu telefon, aylık ortalama 46 bin satarak önemli akıllı telefonlar arasında kendi yerini almıştır.

  • Huawei P9 Lite

5.2 inç ekran boyutu, 3000 mAh batarya kapasitesi, 3 GB RAM’i olan bu telefon, 16 GB depolama şansı veriyor. Aylık ortalama 15 bin satarak, Huawei’in önemli telefonları arasında yer almıştır.

Samsung, İphone, Huawei, Lenovo, Vestel, General Mobile ve daha birçok telefon markası pazarda akıllı telefon rekabeti arasında yer aldı. Ancak bu rekabet içerisinde Samsung oldukça önde. Bununla beraber Huawei’in krizden güçlü çıkması halinde, İphone ve Samsung’un satışlarını katlayacağı en önemli görüşler arasındadır. Çünkü Huawei’in özelliklerinden memnun olan akıllı telefon kullanıcıları, tercihlerini bu yöne doğru kaydırmaya başladı.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı