Mobil

Vpn Nedir? Zararları

İngilizcesi Virtual Private Network olan Vpn türkçe karşılığı sanal özel ağ olarak adlandırılmıştır. Uzaktan erişim yöntemi kullanılarak farklı ağlara bağlanılır ve internete o protokol üzerinden bağlıymışsınız gibi kullanmanızı sağlar. Bir ağa vpn üzerinden bağlanmak o ağın güvenlik ayarları dahil tüm fonksiyonel işlemlerine erişmenizi sağlar.

Vpn Sadece Yasaklı Sitelere Girmek İçin Mi Kullanılır?

Ülkemizde sosyal medya platformlarının yasaklanması ve bazı sitelerin engellenmesi durumunda vpn kullanımı yaygınlaşmıştır. Fakat vpnler sadece yasaklı sitelere girmek için kullanılmaz. Premium vpnler ile yüksek internet hızına erişebilirsiniz. Kişisel ipnizi gizleye bilirsiniz ve insanların sizi bulmasını zorlaştırabilirsiniz.

Vpn Zararları

İnternete bağlı olan her cihaza dışarıdan erişmek mümkündür. Bu ciddi ve önemli bir güvenlik açığıdır. Vpnler çeşitli kullanıcılar tarafından farklı zamanlarda kullanılabilir. Bu da sizden önce o vpn adresini kullanan kişinin ne yaptığını bilmediğiniz anlamına gelir. Sizden önce bu ip adresi ile çeşitli bilişim suçları işlemiş bir kişinin ipsini almış ve şuan kullanıyor olabilirsiniz.

Vpn Kullanmanın Faydaları

Vpn kullanarak yapabileceğiniz bazı işler;

  • Evinizde veya şirketinizde bulunan bilgisayara bağlanmak ve dosyalarınıza erişmek
  • Gizli kalmanızı sağlar
  • Erişim engeli olan sitelere girebilmenizi sağlar
  • İnternet filtresini ortadan kaldırır

Yukarıda vpn kullanarak yapabileceğiniz bazı yöntemleri paylaştık. Vpn kullanmak sizi belli bir anlamda özgürleştiren bir yöntemdir.

En İyi Vpn

Bir vpn adresinin iyi olabilmesi için bazı faktörler göz önünde bulundurulur. Öncelikte  vpn servis sağlayıcısının iplerinin temiz olması yani kara listede olmaması oldukça önemlidir. Kara listede olan iplerin kullanılması sizin için olumsuz sonuçlar yaratabilir. Önemli olan bir diğer konu ise vpn servis sağlayıcısının sizi kayıt altına almamasıdır. Servis sağlayıcılar tarafından kayıt altına alınmanız size karşı olumsuz bir sonuç yaratabilir. İyi vpn nasıl olur;

  1. Bilgilerinizi Kayıt Altına Almayan
  2. Temiz İp Kullanan
  3. Devamlı Erişebilirlik Olması
  4. Güvenlik Önlemleri Almış Olan

Vpn Ücretleri

Ücreli ve ücretsiz bir çok vpn hizmeti bulunmaktadır. Ücretsiz vpn adresleri internet hızı düşük ve biraz tehlikeli olabiliyor. Ücreli vpnler ise neredeyse her bütçeye göre bulabilirsiniz. Günlük milyon ip tabanına sahip bir vpn servis sağlayıcısından alacağınız vpn hizmeti için ödeyeceğiniz tutar aşağı yukarı 20-50 dolar arasında bir ücrettir. Aynı zamanda mobil ip satın alarak mobil bir cihazdan geziniyormuş izlenimi yaratabilirsiniz. Fakat mobil ip vpn ücretleri yüksektir. Kullanılan internet kotasına göre hesaplanmaktadır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı