Mobil

WhatsApp Kaldırdığı özelliği Geri Getirdi!

Koronavirüs salgını ile birlikte online toplantılar hayatımızda oldukça önemli bir yer teşkil etti. Bu durumla birlikte Facebook, Messenger Rooms ile hizmet sunmaya başladı. Bilindiği gibi 50 kişinin aynı anda görüşebildiği Messenger Rooms’un yaygınlaşması için ise WhatsApp entegrasyonu kullanıcılara sunulmuştu. Entegrasyon sonrasında Messenger Rooms’a WhatsApp üzerinden erişim mümkün olmuştu ancak kamera kısayolu kaldırılmıştı. Fakat kullanıcılar bu duruma tepki gösterdi. Bu durum sonrasında ise geri adım atıldı. Kamera kısayolu sayesinde hızlıca karşı tarafa fotoğraf gönderilebiliyor, WhatsApp’ın verdiği bu yanlış karardan dönmesi ise olumlu karşılandı.

Ayrıca Popüler uygulamaWhatsApp yeni bir özellik ile gündemde. Sık sık değişiklikler ile adından söz ettiren WhatsApp yeni özelliği ile GIF yani animasyon formatında çıkartmalar destekleyecek. Geçen yıl kullanıma sunulan ve sadece resim formatında olan çıkartmaların GIF desteğine kavuşacağı belirtildi. Beta sürümüne görülen özelliğin yakın zamanda hem iOS hem da Android sürümüne gelmesi bekleniyor.

Bununla birlikte WhatsApp, iPhone özellikleri için bir yeniliği kullanıma hazırlıyor. Mesajlarda güvenliği sağlamak ve bilgi kirliği ile yalan haberleri engellemek isteyen WhatsApp, bir fotoğrafın dört veya daha fazla kez “iletilmesi” sonrasında bir arama butonu gösterecek. WhatsApp iPhone özellikleri içinde yeni olan bu buton ile birlikte, tekrar tekrar gönderilen fotoğrafın ne olduğu ve kaynağı gibi bilgilere erişilebilecek. WhatsApp, bir süredir yalan haberleri yayan, mesajlara ve hesaplara karşı mücadele ediyor. Bu özellik ile birçok kez gönderilen fotoğrafların asılsız bilgi içerebileceği kullanıcılara anlatılacak. Söz konusu yeniliğin sadece iOS cihazlara geldiği belirtiliyor.

Kullanıcılara sürekli çeşitli yenilikler sunan güncellemeleri adından söz ettiren WhatsApp yeni özelliklere hazırlanıyor. Kısa bir süre önce yayınlanan beta sürümü ile birlikte  gelecek olan yeni WhatsApp özellikleri de belli oldu. Görüldüğü kadarıyla WhatsApp kullanımı daha da kolay bir hale getirilmek için uğraşılıyor. İlk dikkat çeken yenilik, çoklu cihaz giriş desteği olarak kendini gösteriyor. Başka bir cihazdaki aktif uygulamadan çıkış yapılmadan, ikinci bir cihazda da giriş yapılabilecek. Açıklanan bilgilere göre kullanıcılar, yeni depolama özelliği ile birlikte kaydedilmiş medya dosyalarının telefonda toplam ne kadar yer kapladığını kontrol edebilecek. Ayrıca mesajları silme konusunda da yeni bir özelliğin kullanıma sunulacağı belirtiliyor. Hali hazırda kullanılan konuşmayı silme özelliğinin daha da geliştirilmiş bir hali olarak tanımlanabiliyor.

iOS veAndroid uygulamasına yeni özellikler ve hata düzeltmeleri içeren güncellemeler ile adından söz ettiren WhatsApp, yeni güncelleme ile takvim eklentili mesaj arama özelliği sayesinde, özel günleri unutan ya da belli bir güne ait bir mesaja ulaşmaya çalışan kişiler için büyük bir kolaylık sağlayacak. Bilindiği gibi WhatsApp, sahip olduğu ‘sohbette ara’ özelliği ile WhatsApp sohbetlerinde belli bir kelimenin aratılmyasıyla o ifadenin olduğu mesajları kolaylıkla bulma imkanı sağlıyor. Kullanıma sunulacak yeni ‘takvimden bul’ özelliği aracılığıyla da WhatsApp’ta mesaj arama boyut değiştirecek. ‘Sohbette ara’ kısmına tıklanılması durumunda yeni takvim simgesi görülebilecek. Takvim simgesine tıklanıldığında, WhatsApp  bir tarih seçim aracı sunacak. Böylelikle, belli bir tarihi seçilerek o tarihteki sohbeti görüntülemek çok daha kolay hale gelecek. Henüz test aşamasında olan özelliğin yakında tüm kullanıcılara sunulacağı ve sohbet içinde bulunan mesajlara ulaşmayı oldukça kolaylaştıracağı düşünülüyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı