Mobil

Whatsapp Sohbet Yedeği Nasıl Silinir?

WhatsApp Sohbet Yedeği Nedir?

İnternet sistemlerinin gelişmesiyle birlikte insanoğlunun da artık teknolojiyi cebine sığdırma devri geldiğinden bu yana, internet üzerindeki her şeyin kayıt altına alındığı hatta insanların söylediği herhangi bir sözlerinin bile kayıt altına alındığını çoğu güvenlik uzmanı söylemektedir. Ancak bir kısım insana göre de bu konular hayal ötesinden fazlası olarak görülmemektedir. Çünkü genel olarak sorulan soru da basittir. Bu kadar insanın konuşması, görüntülü sohbeti vs. gibi kayıtların saklanabileceği devasa bilgisayarların hem çok masraflı hem de çok uzun işlemler gerektirmesidir. Her ne kadar gelişen yapay zeka teknolojileri bu durumu daha basit bir hale indirgiyor dahi olsa, bu kadar verinin işlenmesi ve işlenmesi sonucunda daha açık bir biçimde gerekli verilere ulaşmanın bile çok ciddi masraflar istediği de su götürmez bir gerçek olarak teknoloji devlerinin ve devletlerin önünde duruyor. Tabii ki şirketler bu alanlara para dökse de, verilerin toplanması ve analizi işlemleri artık yeni bir sektörün oluşmasına neden oldu. Bu sektöre son yıllarda veri madenciliği ve veri analizi uzmanı deniyor.

Bu alanda mobil uygulamalar da en az şirketler kadar geri kalmayıp verilerin saklanması ve depolanmasına büyük önem vermektedirler. Hatta birçok büyük şirket, bu konuda ciddi yatırımlar yaptığı gibi ciddi bir bütçeyi de bu alanlara aktarmaya başladılar bile. Bunun kişilerin özel hayatlarına müdahale olduğunu bir grup düşünce insanı söylüyor olsa da, hem devletlerin hem de kişilerin güvenliği için bu durumun elzem olduğunu söyleyenlerin de sayısı bir hayli fazladır. Hatta WhatsApp uygulaması üzerinden sohbetlerin geçmişine dair analizlerin yapıldığı ve sistemdeki her harfin kayıt altına alındığı haberi, her ne kadar kullanıcıları rahatsız etse de şirketin bu uygulamayı sadece güvenlik amacıyla ve kişilerin sohbet geçmişlerine ulaşmasına yönelik olduğunu söylemesi insanları rahatlatmışa benziyor. Sizlere bu makale de WhatsApp Sohbet Yedeği Nasıl Silinir onu detaylıca anlatacağız.

Uygulama İçinden Sohbet Geçmişi Silme

Uygulama içerisinden WhatsApp Sohbet Yedeği Silme işlemi aslında oldukça basittir. Uygulamaya girdikten sonra ayarlar kısmına giriyorsunuz. Orada gizlilik ve güvenlik seçenekleri bulunmaktadır. Oraya da girdikten sonra yedekleme diye bir menü karşınıza çıkacaktır. O menü altında sohbet yedekleri ve geçmişinin hangi klasörde olduğu, boyutunun ne olduğu ve en son ne zaman yedeklenmesinin yapıldığına dair bilgiler mevcuttur. İsterseniz oradan sohbet yedeğini sil seçeneğinden silebilirsiniz. Ya da telefonunuzun klasör yolu üzerinden gidip orijinal dosyalara ulaşabilir veya silebilirsiniz. Yedekler genel olarak orada olmasıyla beraber, bazı ses kayıt dosyaları yüksek boyutlu olabilir. Sohbet geçmişinizde eğer ki sesli görüşmeler varsa, bunlarda o klasörde yedeklenecektir. Bu yedekleme dosyaları, sohbet ettiğiniz kişinin sohbet ekranına girdiğinizde de karşınıza çıkacaktır. İsterseniz oradan da, sohbet geçmişini sil menüsünden silme işlemi yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı