Mobil

WhatsApp Yeni Beta Sürümünde QR Kodları Test Ediyor

WABetaInfo’da yer alan habere göre popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kullanıcıların kişileri daha kolay eklemesini sağlamak için QR kodları kullanmayı test ediyor.

Uygulamanın iOS ve Android platformları için hazırlanan son beta sürümünü inceleyen WABetaInfo sitesinin editörleri, uygulamanın ayarlar menüsünde artık QR kod tarama ve kendi QR kodunuzu oluşturma seçeneğini sunacak. Buna ek olarak oluşturulan QR kodlarının geçerliliği de artık numaranızı paylaşmak istemediğinizde sona erebilecek. İstemediğiniz kişilerin sizi eklemesi böylelikle engellenebilecek.

Kişi eklemek eskisinden daha hızlı olacak

Halihazırda WhatsApp’a yeni kişi eklemenin yolu biraz uzun. Öncelikle kişisel rehberinize numarayı eklemek, sonra WhatsApp’ı açıp kişi listesini yenilemek zorundasınız. Haliyle bu iki aşamalı bir işlem olduğu için gereksiz zaman kaybına yol açıyor. Neyse ki yakın tarihte hayatımıza girecek olan bu yenilik sayesinde doğrudan WhatsApp üzerinden QR kod taratarak kişileri rehbere ekleyebilmek mümkün olacak.

İşin güzel tarafı QR kod taratmak için ekstra bir uygulama kurmaya gerek yok. WhatsApp’ın tek başına bu işlevi de yerine getirecek olması güzel bir gelişme.

Yeni güncellemeler yolda

Şuan için WhatsApp’ın beta versiyonunda yer alan QR kod özelliğinin ne zaman tüm kullanıcılara açılacağı belirsiz. Muhtemelen bundan bir sonraki güncellemede bu özellik yer alacaktır.

Öte yandan Facebook sahipliğindeki uygulama bir dizi yeni kısıtlamayı da hayata geçirdi. Bu doğrultuda yanlış bilgi ve yalan haberlerin yayılma hızını kesmek için bir mesajın iletilebileceği kişi sayısına sınırlama getirildi. Son olarak uygulama aynı anda en fazla 4 kişinin katılabileceği görüntülü konuşma sınırını 8’e yükseltmişti.

Bu gibi hamleler zaten çok popüler olan WhatsApp’ın kullanıcı kitlesini konsolide etmesini sağlıyor. Böylelikle BiP, Telegram ve WeChat gibi alternatifler bir türlü WhatsApp’a yetişemiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı