Mobil

Whatsapp’da Üçüncü Taraf Klavye Kullanımı

Whatsapp’da Üçüncü Taraf Klavye Kullanımı

WhatsApp bildiğiniz üzere Dünyaca ünlü bir anlık yazışma uygulamasıdır. Bu uygulamanın tarihine baktığımız vakit, çok da eski olmadığını ve yıllar içinde tutulduğunu görmekteyiz. Aslında WhatsApp uygulaması, normalde çok tutulan bir uygulama değildi. Özellikle akıllı telefonların ilk çıktığı zamanlarda, terminaller arasında iletişim problemleri fazla olduğundan, WhatsApp uygulaması oldukça ağır ve hantal kalmaktaydı. Facebook bu uygulamayı geliştirirken de, ERLANG dilini kullanması problemleri çözmek yerine daha da arttırmıştı. Çünkü ERLANG dili, Erricson modeli telefonların programlama diliydi ve akıllı telefonların altyapılarıyla çok ciddi çakışmalar yaşıyordu. Bu çakışmalar Android dilinin, geliştirilmesi ve üçüncü nesil telefonların altyapılarının bu dile uyarlanmasıyla son buldu. O günden sonra WhatsApp çok ciddi bir ivme kazanarak, telefonlar da en çok kullanılan uygulama halini aldı.

 

Bu şekilde WhatsApp tüm akıllı telefonların kullandığı bir yazılım halini aldı. İlerleyen zamanlarda hızlıca gelişmeye başlayan ve birçok özellik eklenen WhatsApp, adeta bir görüşme ve iletişim programına dönüştü. Artık eskisi gibi insanlar birbirlerine mesaj atmak veya aramak yerine, WhatsApp üzerinden aramaya ve iletişim kurmaya başladılar. Bu hem daha hesaplı oluyordu, hem de diğer türlü ulaşamama problemini de ortadan kaldırıyordu. Sonuçta internetin olduğu her yerde, WhatsApp uygulamasının ulaşılabilirliği ve erişe bilirliği mevcuttu. Bu sebepten ötürü WhatsApp en çok kullanılan uygulama halini aldı. Bu uygulamanın son zamanlarda geliştirdiği yeni bir eklenti mevcut. Bu eklenti Üçüncü Taraf Klavye uygulaması olarak biliniyor. İşte biz de size WhatsApp’da Üçüncü Taraf Klavye Kullanımı hakkında detaylı bilgiler sunacağız.

 

Üçüncü Taraf Klavye Ne Anlama Gelmektedir?

WhatsApp uygulaması içerisindeki Üçüncü Taraf Klavye yazılımı aslında oldukça karmaşık gibi görünse de basit bir mantıktan oluşmaktadır. Bu klavye kullanılan dil klavyesi üzerindeki otomatik düzeltme ve grammer özellikleri dışında, mini bir yapay zekayı da andırmaktadır. Şöyle ki, bu klavye sistemi telefonu kullanan kişinin yazdığı kelimenin veya cümlenin gelişine göre, kendisi bir seçim yaparak kullanıcının beğenisine sunuyor. Yani bir nevi kişinin aklından geçen veya cümlenin akışına göre gelen edebi metnin tahminini yaparak kullanıcıya büyük bir rahatlık sunuyor. Tabii ki kişilerin aklından geçen o andaki cümle veya edebi metin olur mu bilinmez, lakin bu eklentinin yapay zekanın artık insanların hayatına girişi olarak algılayanların sayısı da hiç az değil.

 

Öte yandan bu durumun bir davranış tahmini bilimi ile ilişkilendirenler ise bunun insanları kontrol etmek ve duygu düşünce yapısını kavramak adına yapılmış bir oyun olduğunu savunuyorlar. Hatta birçok kişi bunun insanları denetlemek için yapılan sibernetik uygulama olduğunu bile söylüyorlar. Böyle midir değil midir orasını bilemeyiz, lakin şunu bilmeliyiz ki yapay zeka ve yapay zekanın yan türevi olan uygulamalar artık yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı.

 

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı