Mobil

Whatsapp’dan Bir İsrail Şirketine Büyük Dava

1.400 Whatsapp kullanıcısın bilgilerini çalındığını düşünülen İsrail’li bir şirkette büyük bir dava açtı ve iki hafta içerisinde 1.400 kullanıcının cihazlarına sızmakla suçlanıyor.

Whatsapp Casus yazılım kullanan İsrail firmasına dava açtı Android ve İphone telefonlarda casusluk yapmak için çok büyük bir araç tedarikçisi olan NSO Group’u  mahkemeye veriyor.

Bu Whatsapp’ın karşılaştığı ilk siber saldırı olmamakla birlikte NSO Group’un  karşılaştığı ilk dava değil.

Whatsapp casus yazılımdan etkilendiğini anladığı kişilerle temasa geçip saldırının nasıl gerçekleştiğinin dökümünü sağladı. Kullanıcılar bu sayede hedeflenip hedeflenmediklerini anladılar.

İsrail’li Firma casus yazılımı devlet kurumlarına sunar bu saldırı hedefinde “diplomatlar, siyasi muhalifler , gazeteciler ve yabancı hükümet yetkilileri “ idi. Bir Polis veya istihbarat teşkilatları ile alakalı bilginiz veya bağlantınız yoksa, yüksek ihtimalle sizi hedef almamıştır.

Whatsapp’ın açtığı davaya göre saldırılar Nisan ayında başlayıp Mayıs ayının ilk haftasına kadar devam etti. Şirket bu güvenlik açığının ortaya çıktıktan sonra kısa zaman içerisinde bu açığı kapattı.  Q Cyber Teknoloji adı altında bulunan NSO, şirketi kötü amaçlı bir kod içeren çağrı başlatma mesajları oluşturdu. Bunlar kullanıcıya normal bir aramaymış gibi görünecek fakat arka tarafta ise kötü amaçlı kod hedef telefonun hafızasına, çağrıya cevap verilmese dahi kuruluyordu. Bu yazılım sadece cihazlardaki Whatsapp mesajlarına değil içerisindeki diğer verilere de erişim sağlayabilir.

Hedef olduğunu düşünen ve endişelenen kişiler öncelikle telefonlarını ve Whatsapp uygulamasını en son sürüme yükseltmeli ve bunları yapmaları saldırının gelecekte çalışmasını önleyecektir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı