Mobil

WhatsApp’in Yeni Android Beta Sürümü

Whatsapp’ın Son Android Beta Sürümü üst düzey gizliliğe sahip olacak.

Dünyadaki en popüler çevrimiçi mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp , neredeyse 1 Milyar’ı aşkın kullanıcıya sahip.  Doğal olarak bu kadar fazla kullanıcıya sahip olan bir uygulamanın sorumlulukları da fazla oluyor. Sürekli bir güncelleme sirkülasyonu içerisinde yer alan WhatsApp’ın en son ki Android Beta Sürümü özellikleri açıklandı.

WhatsApp’a gelen en son sürümde, en çok göze batan detay gizlilik konusu oldu. Bilindiği gibi WhatsApp zaten gizlilik ve güvenlik konularına çok önem veriyor. Çünkü hayatımızın bu kadar içine giren bir uygulamadan, güvenlik ve gizlilikle alakalı gelişmeleri görmezsek, doğal olarak uygulamaya karşı olan bakış açımız negatif olur. Hiçbir program yazılımcısı da kullanıcılarının bu bakış açısına sahip olmasını istemeyecektir. O yüzden, Yeni Beta Sürümünde, gizlilik özelliklerine baya bir yüklenilmiş durumda.

Artık Gruplarda Yönetici Söz Sahibi Değil

Yeni gelen Beta sürümde, grup özelliklerine da fazlasıyla değinilmiş. Önceden bir gruba sizi kimlerin alabileceğiniz seçmemiz mümkün değildi. Fakat bu yeni sürümde artık sizleri, kimlerin gruba alacağını seçebileceksiniz. Eğer grup yöneticisi istediği kişiyi gruba alamıyorsa, gruba alınmak istenilen kişiye gizli bir davetiye gidecek. Bu özellik gerçekten rest çekmek için fazlasıyla kullanılacak gibi duruyor.

WhatsApp’ın üstünde çalıştığı bir diğer konu da ‘’Kara Liste’’.  Şu an için Kara Liste çalışmaları devam ediyor, henüz tamamlanmadı. Kara liste ayarları üstünde son rötuşlar yapılmadan, WhatsApp grup gizliliği ayarları da gelmeyecek.

Kısaca bahsetmek gerekirse, kara liste özelliği sayesinde, ‘’Şu kişiler hariç kişilerim’’ seçeneği karşımıza çıkacak.

Sadece Android İçin Mi Bu Yeni Sürüm?

1 Milyardan fazla kullanıcıya sahip olan WhatsApp, tabi ki bu yeni sürümü sadece Android için geliştirmiyor. iOS üstünde de WhatsApp Yeni Beta Sürümü çalışmaları devam ediyor.

Dağıtımlar Ne Zaman?

WhatsApp, Google Play Beta aracılığı ile yeni güncellemesini kullanıcılarına sunmaya başladı. Uygulama sürümünü 2.19.289’a çıkarmasını sağlayan bu güncelleme; Android ve iOS üzerinde çalışan deneysel özellikleri içinde barındırıyor. Adı üstünde ‘’Beta’’ sürümü olduğu için, şu an test aşamaları kullanıcılar ile birlikte yapılıyor. Gizlilik konusuna bu kadar önem verilmesi açıkçası insanı derinden etkilemiyor değil.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı