Mobil

WhatsApp’taki Özellik Zoom’a Geliyor!

Kullanıcı sayısını son zamanlarda 10 milyondan 300 milyona kadar çıkaran Zoom platforma yeni bir güvenlik önlemi getiriyor. Koronavirüs salgını nedeniyle dünyada milyonlarca insan evden çalışmaya, milyonlarca öğrenci evden eğitim görmeye başladı. Bununla birlikte online toplantılar yapılabilecek uygulamalar kısa süre içinde oldukça popüler hale geldi. Bu uygulamalardan biri olan Zoom kısa sürede kullanıcı sayısını 10 milyondan 300 milyona kadar çıkardı. Ancak bir süredir güvenlik endişeleri ile gündemdeydi.

İngiliz Guardian gazetesinde yer alan habere göre, geçtiğimiz yıllarda WhatsApp mesajlaşmaları için gelen uçtan uca şifreleme özelliği  Zoom tarafından kullanıcılarına sunulacak.

Bununla birlikte en popüler uygulamalardan biri olan WhatsApp ise karanlık mod için yeni bir özellik ile gündemde. Daha önce kullanıcılar tarafından uzun süre beklenen karanlık mod, renk seçeneği için çalışma ile adından söz ettiriyor. Mesajlaşma esnasında göz sağlığını korumak ve pil tasarrufu yapmak amacıyla getirilen özellik için söz konusu yenilik WhatsApp Beta’da ortaya çıktı. Kullanıcıların karanlık modu aktif ettikten sonra farklı renk seçeneğine sahip olabildiği belirtildi.Bilindiği gibi WhatsApp karanlık mod özelliğinde gönderilen mesajlar için koyu yeşil renk ve gelen mesajlar için koyu gri renk kullanılıyor. Yeni özellikte ise gelen mesaj renginin aynı olduğu, gönderilen mesaj renginin biraz daha açık yeşil olduğu görülüyor. Bu farklı renk seçebilme özelliği henüz kesinlik kazanmasa da kullanıcılar tarafından beğenilebileceği düşünülüyor.

WhatsApp uygulama içi para gönderme özelliğini Brezilya’da yayınladı. Bugün itibariyle kullanıma sunulan özellik, günlük kullanıcılar için tamamen ücretsiz, işletmeler içinse küçük bir ücret karşılığında ödeme yapılmasına olanak sağlıyor. Facebook’un kendi ödeme sistemi olan “Facebook Pay” sayesinde WhatsApp kullanıcıları artık, birbirlerine uygulama içinden para gönderebilecekler. Kullanıcıların, WhatsApp’taki ödeme işlemlerini 6 haneli bir PIN kodu ya da parmak izleri aracılığıyla kolaylıkla tamamlayabilecekleri belirtiliyor. Kullanıcılar, banka ya da kredi kartlarını WhatsApp hesaplarına tanımladıktan sonra bu özelliği kullanabilecekler.

Ayrıca WhatsApp, iPhone özellikleri için bir yeniliği kullanıma hazırlıyor. Mesajlarda güvenliği sağlamak ve bilgi kirliği ile yalan haberleri engellemek isteyen WhatsApp, bir fotoğrafın dört veya daha fazla kez “iletilmesi” sonrasında bir arama butonu gösterecek. WhatsApp iPhone özellikleri içinde yeni olan bu buton ile birlikte, tekrar tekrar gönderilen fotoğrafın ne olduğu ve kaynağı gibi bilgilere erişilebilecek.

WhatsApp, bir süredir yalan haberleri yayan, mesajlara ve hesaplara karşı mücadele ediyor. Bu özellik ile birçok kez gönderilen fotoğrafların asılsız bilgi içerebileceği kullanıcılara anlatılacak. Söz konusu yeniliğin sadece iOS cihazlara geldiği belirtiliyor. Kullanıcılara sürekli çeşitli yenilikler sunan güncellemeleri adından söz ettiren WhatsApp yeni özelliklere hazırlanıyor. Kısa bir süre önce yayınlanan beta sürümü ile birlikte  gelecek olan yeni WhatsApp özellikleri de belli oldu. Görüldüğü kadarıyla WhatsApp kullanımı daha da kolay bir hale getirilmek için uğraşılıyor.

İlk dikkat çeken yenilik, çoklu cihaz giriş desteği olarak kendini gösteriyor. Başka bir cihazdaki aktif uygulamadan çıkış yapılmadan, ikinci bir cihazda da giriş yapılabilecek. Açıklanan bilgilere göre kullanıcılar, yeni depolama özelliği ile birlikte kaydedilmiş medya dosyalarının telefonda toplam ne kadar yer kapladığını kontrol edebilecek. Ayrıca mesajları silme konusunda da yeni bir özelliğin kullanıma sunulacağı belirtiliyor. Hali hazırda kullanılan konuşmayı silme özelliğinin daha da geliştirilmiş bir hali olarak tanımlanabiliyor.

iOS veAndroid uygulamasına yeni özellikler ve hata düzeltmeleri içeren güncellemeler ile adından söz ettiren WhatsApp, yeni güncelleme ile takvim eklentili mesaj arama özelliği sayesinde, özel günleri unutan ya da belli bir güne ait bir mesaja ulaşmaya çalışan kişiler için büyük bir kolaylık sağlayacak.

Bilindiği gibi WhatsApp, sahip olduğu ‘sohbette ara’ özelliği ile WhatsApp sohbetlerinde belli bir kelimenin aratılmyasıyla o ifadenin olduğu mesajları kolaylıkla bulma imkanı sağlıyor. Kullanıma sunulacak yeni ‘takvimden bul’ özelliği aracılığıyla da WhatsApp’ta mesaj arama boyut değiştirecek. ‘Sohbette ara’ kısmına tıklanılması durumunda yeni takvim simgesi görülebilecek. Takvim simgesine tıklanıldığında, WhatsApp  bir tarih seçim aracı sunacak. Böylelikle, belli bir tarihi seçilerek o tarihteki sohbeti görüntülemek çok daha kolay hale gelecek. Henüz test aşamasında olan özelliğin yakında tüm kullanıcılara sunulacağı ve sohbet içinde bulunan mesajlara ulaşmayı oldukça kolaylaştıracağı düşünülüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı