Mobil

Xiaomi de Katlanabilir Telefon Modasına Uyacak!

Geçtiğimiz yıl akıllı telefon pazarına 5G özelliğine sahip ve katlanabilir modeller damgasını vurmuştu. Samsung, Huawei ve Motorola ardı ardına ilk katlanabilir telefonlarını tanıtmış ve dikkatleri üzerlerine çekmeyi başarmışlardı. 

Nitekim 2020 yılına girdiğimizde Samsung, Galaxy Z Flip adını verdiği yeni modelini görücüye çıkardı. Bugün öğrendiğimiz bilgilere göre ise katlanabilir telefon pazarına yeni bir dev oyuncu daha çıkarma yapmak üzere: Xiaomi!

Üstelik bu haberin kaynağı hiç de yabana atılır gibi değil. Sektörün içinde kaynaklara dayandırılan ZNet Korea haberinde Xiaomi’nin katlanabilir telefon ekranını Samsung’un bir alt kuruluşu olan Samsung Display’den talep ettiği bilgisi de yer aldı. Muhtemelen Xiaomi’nin kullanacağı ekran Galaxy Z Flip’inkine çok benzeyecek. İstiridye şeklindeki tasarım Xiaomi tarafından da benimsenirse plastik bir tabakanın altında ultra-ince cam OLED ekranın yerleştirildiğini bir kez daha görmüş olacağız. 

Tek tedarikçi seçeneği Samsung değil

Bu arada Xiaomi’nin ekranı tedarik etmek için Samsung’a mecbur olmadığını belirtelim. Söylentilere göre Çinli akıllı telefon devi katlanabilir OLED ekran bileşenlerini LG’den de tedarik edebilir. Bu iddianın kaynağı ise ismini gizli tutmak isteyen, ekran sektöründe çalışan bir kişi. 

BOE ve CSOT gibi panel üreticilerinden tedarik edilen katlanabilir ekranların Samsung Display’den alınanlara kıyasla daha kalitesiz olduğunu söyleyen bu esrarengiz isim, Xiaomi’nin bu sebeple Samsung’la irtibata geçtiğini öne sürdü. Aslına bakılırsa bu kendi içinde tutarlı, çünkü hiçbir üretici katlanabilir ekranlarının kısa süre içinde bozulup prestijinin zedelenmesini istemez.

Bu yılın ikinci yarısına işaret edildi

Henüz ismi ve tasarımı belli olmayan, en azından kamuoyuna açıklanmayan Xiaomi’nin yeni nesil katlanabilir ekranlı telefonunun 2020’nin ikinci yarısı itibariyle üretilmesi planlanıyor. Ne yazık ki elimizde cihazın teknik özellikleri ve fiyatıyla ilgili en ufak bir ipucu dahi yok. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı