Mobil

Xiaomi’nin Ziyaret Ettiğiniz Siteleri İzlediği Ortaya Çıktı!

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, her geçen gün satış adedini büyütüyor ve halihazırda dünyanın en çok satan markaları listesinde üst sıralarda yer alıyor. Dünya akıllı telefon pazarının yüzde 7.52’sini elinde tutuyor olmasına rağmen milyonlarca müşterisi var. Tabii bunda Xiaomi marka telefonların uygun fiyatlı ve muadillerine göre yüksek performanslı olmasının katkısı büyük. Ülkemizde de hatırı sayılır miktarda Xiaomi marka akıllı telefon kullanıcısı var.

Ancak Forbes’te yer alan bir habere göre Xiaomi’nin kullanıcıların gizli sekmede gezindiği web siteleri gibi “mahrem” verileri çeşitli sunucularda depoladığı ortaya çıktı. Aslına bakılırsa Xiaomi’nin sessiz sedasız veri saklarken yakalanması bir ilk değil. Ancak bu seferkinde şaşırtıcı olan kullanıcıların stok Xiaomi internet tarayıcı uygulamasını kullanırken gizli sekme açmış olmalarına rağmen ziyaret ettikleri sitelerin kayıt altına alınıyor olması.

Veriler Alibaba sunucularına gönderiliyor

Forbes’in haberini incelemeye devam ettiğimizde bir Redmi Note 8 kullanıcısının içine doğan şüphe sonucu bu gizlilik ihlalini fark ettiğini görüyoruz. Öyle ki kayıt altına alınan web sitesi bilgileri Alibaba tarafından yönetilen sunuculara gönderiliyormuş. Malum, Alibaba da tıpkı Xiaomi gibi bir diğer Çinli teknoloji devi. Verilerin saklandığı sunucular ise Xiaomi tarafından kiralanmış.

Bu olayın açığa çıkmasının ardından başka siber güvenlik araştırmacıları da Xiaomi modellerini incelemiş ve telefonların takip edildiğini keşfetmişler. Öyle ki kişisel veriler sadece tarayıcı uygulamasından değil, başka uygulamalardan da derleniyor ve uzaktaki sunucuya gönderiliyormuş.

Toplanan veriler farklı sunuculara aktarılıyor

Eğer internette gezinirken Xiaomi modellerinde yüklü bulunan varsayılan tarayıcıyı kullanıyorsanız, ziyaret ettiğiniz tüm sitelerin Rusya ve Singapur gibi farklı ülkelerdeki sunuculara gönderildiğini mutlaka bilmeniz gerek. Üstelik Google yerine DuckDuckGo gibi alternatif arama motorlarını kullandığınızda da bu durum değişmiyor. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı