Otomobil

Aday Sürücüler Nasıl Ehliyet Alıyorlar?

Günümüzde trafikte yaşanan pek çok durum çok ciddi olmakla birlikte kazalara sebebiyet verirken kurallara uyulmadığı takdirde maddi olarak zarar verebilmektedir. Bu maddi durum ise ehliyet ve ruhsat gibi trafiğe çıkabilmeniz için gerekli evrakların elinizden alınmasıdır. İlk defa da ehliyetinizi aldırdığınız takdirde ikinciye çıkardığınız durumda Aday Sürücü olarak nitelendirilmektesiniz.  

Ehliyet İptalinin Olmaması İçin Yapılacaklar

Aday sürücü ehliyetini ilk seferde kaptırıp daha sonrasında ikinciye alan kişilerdir. Öncelikle  ikinciye aldıkları ehliyetten sonra 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilmektedir. Yeniden ehliyetlerinin ellerinden alınması durumunda tekrardan bütün bir süreci baştan yaşamak durumunda kalan sürücü, tekrar ehliyet dersleri alır ve sınavlarına girer ve başarılı olursa ehliyetini alabilmektedir. Ancak bu süreci yaşamak istemeyen ve pek çok açıdan gözlerin üstünde olduğu aday sürücü bazı durumlara dikkat etmek durumundadır.Örneğin 2 yıl içerisinde herhangi bir trafik ışığını üç kez ihlal ettiği takdirde, hız limitine uyulmaması durumlarında, yaya ve bisiklet geçiş haklarını 2 yıl boyunca üç kez ihlal etmesi aynı zamanda okul yolunda yüksek hız ve öğrenciye geçit vermemesi durumunda, alkol kontrollerinde en az bir kere bile olsa vücudunda herhangi bir alkol unsuru maddeye rastlanması durumunda, herhangi bir trafik kazasında baş suçlu kişi olarak yer alması ve her türlü ceza kesiminden 75 ve üzeri puanlama sırasında bulunması halinde , özellikle çok fazla kazanın yapılabildiği bazı özel durumlarda, örneğin sağa sol dönüşlerinde, döner kavşaklarda dikkatsiz tavırlar sergilendiğinde ehliyetlerine tekrardan el konulabilmektedir. Aynı zamanda her zaman takılı bulunması can güvenliği için şart olan emniyet kemerlerinin üç kez takılmama durumunda ehliyetiniz kesin olarak elinizden alınabilmektedir.

Aday sürücü olunmadığı halde bu ve benzeri durumlarda can güvenliğiniz için gerekli önlemler olduğu halde aday sürücüyken hem ehliyetinizi hem de canınızı tehlike altında bırakmamak için bu uyarıları dikkate almanızda fayda vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı