Otomobil

Aile Seyahatlerinde Güvenli Yolculuk

Otomobil kullanımında sürücülerin ve araçtaki sevdiklerinizin güvenliği açısından bazı önlemler gerekmektedir. Trafiğin zorlayıcı şartları ve bazı önlemsiz araçlar sayesinde pek çok kaza gerçekleşebilmektedir. Özellikle ailelerin otomobil kullanımı konusunda daha hassas davranmaları gerekmektedir.

Aileniz ile Güvenli Yolculukta Dikkat Edilecekler

Otomobil kullanırken söz konusu aile ve sevdikleriniz olunca durum biraz daha değişebiliyor ve sürücü kendisinden önce sevdiklerini korumaya çalışıyor. Bu durum ekstra önlemleri de peşinden getirebilmektedir.  Bu ekstra önlemler sayesinde olası bir kazayı önleyebilir kendiniz ve sevdiklerinizi daha güvenilir bir yolculuk yaşatabilirsiniz. Bu durumda ön planda olan çocuk faktörü önlemlerin ne kadar önemli olduğunu sorgulatmamaktadır. Öncelikle yola çıkmadan önce;  ABS sistemi, emniyet kemerleri ve hava yastığının ne oranda çalışıp çalışmadığını kontrol etmekte fayda vardır. Daha sonrasından, çocuklu sürücülerin araçlarında ana kucağı, çocuklar için uygun olan koltuklar ve araç içi yükselticilerin kullanılması gerekmektedir. Özellikle araçta bulunan koltukları sabitlemeye yarayan Isofix adı verilen sistemin aracınızda olması çok önemlidir. Bu sistem tıpkı ana kucağı ve bebek koltukları gibi diğer araç koltuklarının araca monte edilmesini sağlamaktadır. Bu durum olası bir kaza durumunda en önemli hayat kurtarıcınız olarak yer almaktadır. 2013’den bu yana bütün araçlarda zorunlu kılınan sistem ikinci bir el araç alacağınız takdirde taktırmanızın gerekliliğini göstermektedir.  Aynı zamanda ESP adı verilen sistem ile virajlı yollarda dönüşü tam sağlayamadığınız durumlarda dahi otomatik olarak devreye girerek güvenli bir sürüşü sağlayabilmektedir. Bu sistemin mutlaka aracınızda bulunması , güvenli bir yolculuk açısından gereklidir.  Çocukların küçük maddelerle oynamayı sevdiği düşünülürse kapı kolları onlar için tam da uygun bir alandır. Bunun için her daim kapıyı kilitli tutmakta fayda vardır. Camlar da tıpkı kapı kolları gibi çocuklarınızın güvenliği açısından tehlike oluşturabilmektedir. Bu yüzden camlarda cam kilidi kullanabilirsiniz.

Aile ile seyahati seven sürücüler muhakkak güvenliği ön planda tutmak zorundadırlar. Üstelik bu defa korumaları gereken yalnızca kendileri değil sevdikleridir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

16 Yorum

  1. ailemle rahat seyahat edebilmem için peugeot 3008 aldım resmen bu yazıyı bizim için yazmışsınız 😀

  2. çok önemli bir konu aileyle seyahat bende ailmle peugeot 307e doluşup seyahat etmeyi çok özledim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı