Otomobil

Akü Bitmesi Esnasında Yapılacaklar

Araçların çalışması için oldukça önemli olan akünün bitmesi durumunda aracınız hareket etmeyeceği için çeşitli sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Rutin kontrollerin yapılmamasından ve dikkatsizlikten kaynaklanan bir hata olarak görülen Akü bitmesi  hayati sonuçlara yol açmasa da seyir halindeyken bitebilme durumu birtakım sıkıntılara yol açmaktadır. 

Akü Bitmesinde Yapılacaklar

Özellikle kış aylarında sıkça rastlanan bir sorun olarak görülen akü bitmesi araç kontrollerinin yapılmamasından kaynaklı bir sıkıntıdır. Kış aylarında arka cam, ayna rezistanslarının çalışması, kalorifer ve silecek gibi sistemlerin daha sık kullanılması nedeniyle aküye daha çok yük biner. Bunun yanında tıkalı trafikte motor devri düşük kaldığı için şarj dinamosu aküyü sağlıklı bir biçimde şarj edemez. Aynı zamanda araba çalışmazken elektronik aksamlarının çalışır bırakılması,araba çalışmazken havalandırmanın açık bırakılması,aracın uzun süre çalıştırılmaması,aracın aküsünü şarj etmekle görevli aksamında arıza çıkması,çok düşük sıcaklıklarda akünün donması gibi durumlarda akü bitebilir. Seyir halinde akü bitmesi ile karşılaşıldığında öncelikli olarak yapılması gerekenlerden biri çalışan başka bir araçtan akü takviye kablosu yardımıyla elektrik alıp arabanın aküsünü şarj etmektir. Bu işlem öncelikle takviye yapılacak araç çalıştırıldıktan sonra takviye kablosunun artı ucu iki akünün artı, eksi ucu ise aynı şekilde eksi ucuna takılır. Bir süre rolantide çalıştırıldıktan sonra biraz gaza basarak devir yükseltilir. Daha sonra ikinci aracın çalıştırılması denenir. Eğer hala çalışmıyorsa aküsünün dolması beklenip tekrar denenir. En son ise takviye uçlar birbirine değmeyecek şekilde çıkartılır. Aynı zamanda akü bitmesinde  yanlış bilinen tavsiyelerden biri de arabanızı iterek çalıştırmaktır. Eğer yeni bir model araç kullanıyorsanız, bu tarz araçların böyle durumlarda, elektronik aksamlarında bir hasar görülebilir ve aracınıza daha fazla zarar verebilirsiniz.  Seyir halinde akü takviyesi yapma imkanınız yok ise bir çekici çağırabilirsiniz.

Herhangi bir durumda aracınız ile ilgili sıkıntı yaşamak istemiyorsanız sık sık kontrollerini yaptırmanız sizi büyük yüklerden kurtarabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı