Otomobil

Amortisör Arızası İçin Dikkat Edilecekler

Amortisör aracın süspansiyon parçalarından birisidir. Amortisör sarsılmaları önleyen ve konforu artıran bir parçadır. Aşırı hız yapmak, araca kapasitesi dışında bir yük yüklemek, bozuk ve kasisli yollardan dikkatsiz gitmek, çok ani direksiyon hareketleri ve belirli aralıklarla aracın ön düzen ayarları ve kontrollerinin yapılmaması, amortisörlerin patlamasına ve işlevine kaybetmesine neden olmaktadır.

Muhtemel Arızalanmaların Sebebi ve Önlemi

 Amortisörler içinde yağ ve gaz olan, piston ve silindirden oluşan bir nevi frenleyici bir ekipmandır. Asıl görevi dengesiz salınım nedeni ile araçta baş gösteren ağırlık dağılım sorununu bir an önce durdurup lastiklerde oluşan dengesiz ağırlık değişimini yok etmek ve lastiğin yere tam basarak yolu bırakmasını aynı zamanda kaymasını önlemektir. Yere sürekli ve dengeli temas eden lastikler yola sağlam tutunur. Virajlarda savurmaları azaltır ve frenleme anında tüm lastiklerin yere tam tutunarak frenlemenin sağlıklı olmasını sağlar. Bu nedenle amortisörler önemli ve hayati parçalardır.

Yolun yapısındaki bozukluklara bağlı olarak aracınızdan bazı sesler duyabilirsiniz. Bozuk yollarda ortaya çıkan bu sesler genel olarak amortisör arızaları olarak bilinir. Bu tip arızalar, amortisör sisteminin içinde bulunan mil ve yağ basıncının bağlı olduğu sübabın aşınması ya da arızalanması gibi durumlarda ortaya çıkar. En ufak tümseklerden dahi geçerken aracınız yaylanıyor ise amortisör sisteminizde arıza olma olasılığı oldukça yüksektir. Çukurlarda veya yolun bozuk bölümlerinde yaşayacağınız bu tip sorunlar nedeniyle aracınızın kontrolünü kaybetme riskiniz de bulunmaktadır.

Buna bağlı olarak yapılması gereken durumlar ise aracın kavisli ve çukur yollardan geçerken dikkat edilmesi  ve yüksek hız yapılmaması gerekmektedir. Amortisörün olası patlaması durumunda asla ertelenmemeli ve hemen arıza giderilmelidir. Ancak arıza giderimi sırasında bazı durumlara dikkat etmeniz gerekebilir.

Örneğin  sadece aracın sağ amortisörü bozuksa hem sağ hem de sol amortisörü, sadece ön amortisör bozuksa hem ön hem de arka amortisörü değiştirmeniz gerekmektedir. Çünkü birinin arızası diğerini etkileyebilir. İhmal etmeden gerekli önlemler alınarak bu durumdan kurtulma sağlanabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı