Otomobil

Anadol’un Dikkat Çeken Modeli: Böcek

Türkiye’de üretilmiş en ilginç araçlardan birisi olan Anadol Böcek, farklı tasarımı ile kendi zamanının çok ötesinde bir araç konumdaydı. 1975 yılında üretilen Böcek, özellikle SUV araçlar kategorisinde bugün tam bir klasik olmasına rağmen sadece 202 adet üretilmesi ile birlikte piyasada neredeyse hiç bulunmuyor.

Zamanın Ötesinde

Anadol’un üretime başlaması ile birlikte daha çok aile araçları ön planda tutulmuştu. Fakat 1975 yılında Anadol Böcek isminde farklı bir modeli piyasa sundu. Bu aracın üzeri açılıyor, ön cam ile eşit mesafedeki panel, kapısının olmaması, kumsalda ve özellikle arazide sürülmesi için tasarlanmış gibi gözükmesi ve güçlü özellikleri ile dünya çapında da ilkleri barındıran bir tasarıma sahipti.

Esasında tam bir kumsal aracı gibi gözükmesine rağmen ve akıllara Türkiye’de hangi plajlara otomobil ile girilebiliyor gibi bir soruyu getiriyor olsa da Böcek tamamen farklı bir amaç ile tasarlanmıştı. Kamu hizmetinde olanların; asker, polis, postane çalışanları, çiftçilerin çok amaçlı şekilde kullanmaları için piyasa çıkarılmıştı. Fakat farklı tasarımı askerlerden çiftçilere kadar bu kesimlerden çok fazla ilgi çekmedi.

İlginç özellikleri arasında ise ön camla eş eğimli kaputunun çok sivri bir eğime sahip olmasıydı. Bu esasında işlevsel bir amaç ile yapılmıştı; ön kısımdan başka bir böcek aracın üstüne tırmanmasına olanak tanıyor ve böylece engebeli arazilerde birbirlerini kurtarmalarını olanaklı hale getiriyordu, bu bakımdan isminin hakkını veren bir araç olmuştu.

Dört koltuğa sahip olması ile de en az dört yolcunun aynı anda taşınmasını olanaklı kılıyordu. İlk modelinde arka koltuklar gövdeye bütünleşik olarak yapılmasına rağmen daha sonra birbirinden bağımsız olarak koltuk tasarımı tercih edilmiştir. Her ne kadar kapısız görünümü daha baskın olsa da ihtiyaç halinde martı kapılar takılmasını sağlayarak Böcek sürüş güvenliğini de arttırıyordu.

Çeliş şasi üzerine MDF ve alçı ile yapılan tasarımı zorlu koşullara bile dayanması için tasarlanmıştı. Ancak piyasaya çıktıktan çok kısa bir sürede, belki yeterli talebin olmaması yüzünden 202 adet üretildikten sonra bir daha Böcek üretilmedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

2 Yorum

  1. 1975 te bile teknolojimiz daha iyiymiş hemde markasıyla mülkiyetiyle bu ülkeye ait olması en önemlisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı