Otomobil

Araç Sahiplerinin Bilmesi Gereken Önemli Kurallar

Otomobili ister kısa mesafelerde ister daha uzun yol için tercih ediyor olun, bilinmesi gereken altın sürüş kuralları sayesinde çok daha hızlı, etkili ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu kurallar aynı zamanda sizin güvenliğinizi sağladığı gibi aracınızın da daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Sürücüler İçin Önemli Noktalar

Temel kurallara dikkat ederek sürüşünüzü daha güvenli hale getirebildiğiniz gibi aynı zamanda da aracınızın kullanım süresini de uzatabilirsiniz;

  • Kasislere geldiğinizde frenden ayağınızı çekiniz. Yanlış ve yaygın olarak yapılan durum genelde kasislere frene basarak girmektir. Ancak bu durum lastiğin kavisi dönerek geçmesini engeller ve alt takımlara oldukça büyük zarar verir. Güvenli bir kasise giriş için kasise gelmeden yavaşlayıp kasisten geçerken frenden ayağınızı çekmenizdir.
  • Aracınızı çok kısa sürelerde bile olsa park ettiğinizde mutlaka el frenini çekin ve eğer manuel vites ise birinci viteste bırakın. Bu durumda aracınız asla hareket etmez. Eğer otomatik vites kullanıyorsanız P konumuna getirin. Ancak bunu yapmak için düz vites kullanıyorsanız öncelikle aracınızı vitesini boşa alın ve sonra el frenini çektikten sonra vitese takın. Otomatik viteste de önce boşa alıp sonra el frenini çekip ardından P konumuna getirin. Böylece aracınızdaki yük şanzımana yüklenmesinin önüne geçecektir.
  • Düz vites araçlarda mümkün olduğunda yarı debriyaj kullanımından kaçınılmalıdır. Debriyaj kullanıldığında mutlaka pedala tam basılmalıdır. Aksi halde balataların birbirine sürtünmesine neden olur bu durum ve ömürlerinin kısalmasına yol açar. Özellikle yokuşlarda yarı debriyaj kullanımı çok zararlıdır. Bu durumlarda iniş yaparken el freni duraksamalı şekilde kullanılabilir.
  • Yokuş aşağı inerken aracın boş vitese almaktan kaçınılması gerekir. Yaygın olarak kullanılmasına rağmen vitesi inişlerde boşa almak rölanti kadar yakıt tüketmesine neden olur ve böylece yakıtı daha fazla tüketir. Yokuş aşağı inerken gaza basmazsanız aracınız en az seviyede yakıt tüketecektir.

Bu önemli noktalar sayesinde hem güvenli bir sürüş hem de yakıt tasarrufu sağlayabilirsiz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

  1. bu dönemde bende en çok aracımla ilgilendim hem benim hem de peugeot 3008imin buna ihtiyacı varmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı