Otomobil

Aracınızda Neden Çeyrek Depo Yakıt Bulundurmalısınız?

Araç sürücüleri için özellikle tamirciler tarafından sıklıkla yapılan bir tavsiyedir en az çeyrek depo yakıt bulundurmak. Her ne kadar sık söylendiği için bir tür şehir efsanesi gibi görünüyor olsa da aracınızın sağlığı için çeyrek depo tutmanın bilimsel açıklaması bulunmaktadır.

Çeyrek Depoyu Her Zaman Dolu Tutun

Aracınız için her zaman yakıt lambası yandığında yakıt alıyorsanız ve yakıtınızı da az bir seviyedeyse bu durum aracınız için uzun vadede zarar verebilir. Aracınız için yakıt almayı her zaman çeyrek deponun üstüne olacak şekilde, yani yakıt lambası yanmadan almalısınız. Çeyrek depo bırakmayarak sürekli boş depoya az yakıtlar koyarsanız bu durum yakıt pompasının yanmasına sebebiyet verecektir. Çünkü yakıt pompası deponun içinde bulunur ve işlevi depodaki yakıtın belirli bir basınç ile motora iletilmesini sağlamaktır. Bu bakımdan eğer depoya sürekli boş halde en az yakıt koyarsanız pompa kuru çalışma gösterecek ve böylece benzin pompasındaki motorun aşınmasına neden olarak yanacaktır.

Bu durumun belirtileri ise; araç marş alıp çalışmıyorsa, araç çalışıyor ancak gaz almıyorsa, aracınız hareket halindeyken tekleme ya da çekiş düşüklüğü yapıyorsa, aracın yakıt tüketimi olağandan daha fazla ise yakıt pompası için ciddi sorunlar baş göstermeye başlamıştır.

Ayrıca LPG’li araç sahipleri için de bu durum oldukça önemlidir. Çoğu LPG’li araç otomatik bir çalışmaya sahiptir. Yani araç ilk çalıştığında öncelikle benzin ile çalışır ve daha sonra otomatik şekilde LPG’ye geçer. Eğer otomatik geçişte sorun varsa, bu işlem el ile yapılır. Motor sıcaklığı belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra LPG aktif olduğu için araçta benzin bulunması oldukça önemlidir. Benzin olmaması sadece çalışma anında değil aynı zamanda LPG sisteminin çalışması benzin pompasının çalışma mantığına göre düzenlendiği için LPG aktifken bile benzin sistemi çalışır haldedir. Başka bir deyişle hiç benzin olmadığı bir araçta LPG çalışmayacaktır. LPG, çalışma esnasında benzinin devirdaim olmasını sağlar ve böylece kendisine güç bulur. Bu bakımdan LPG sisteminin de sağlıklı şekilde çalışması için en az çeyrek depo yakıt bulundurmalısınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı