Otomobil

Aracınızı Yaza Hazırlama Rehberi

Kış mevsimi geride kalırken aracınızı yaza hazırlama rehberi sayesinde yaz aylarında aracınızın yüksek performans göstermesini sağlayabilirsiniz. Kış mevsiminden çıktıktan sonra aracınızı sıcak havalara hazırlamak için yapacağınız bakımlar hem yakıt tasarrufu hem de daha iyi performans almanıza neden olacaktır.

Yaza Hazırlık İçin Yapılacaklar

Aracı yaza hazırlamak için ilk yapmanız gereken konu, lastik değişimi yapmaktır. Kış lastiği kullanıyorsanız, sıcak havalarda mutlaka bu lastikleri değiştirmeniz gerekir. Yazın güvenliğiniz ve daha üstün performans almanız için yaz lastikleri kullanmanız gerekir. Aynı zamanda kış lastiklerini yazın kullanmanız lastiklerin ömrünün de azalmasına neden olacaktır. Yolu daha iyi tutması ve aracınızı dengede kılması için kış lastiklerini muhakkak çıkarmanız yapmanız gereken en önemli hazırlıktır.

Diğer bir konu ise ön takımların kontrolünü yapmaktır. Kış aylarında, özellikle kırsal bölgelerde aracın ön takımları oldukça yıpranabilir. Bu durumun kontrolü ve bakımını yapmak için genel denetim gerekir ve rot balans ayarının kontrolü gerekebilir.

Yaz ayları için aracınızın yapılması gereken en önemli ayarlamalarından birisi de klimadır. Klimayı uzun bir aradan sonra tekrar kullanacağınız için gerekli olan temizliği yapmalısınız. Klima temizliği yapmak için klima temizleyici spreyleri kullanabilir ve pratik şekilde klima temizliğini gerçekleştirirsiniz. Sadece sıcak havalarda, araç içinde oluşan sıcak havayı kontrol etmek ve ferah bir havaya kavuşmak için değil aynı zamanda sağlığınız için de klima kontrolü yapabilmeniz oldukça büyük önem taşımaktadır.

Her ne kadar çokça kışın kullanılıyor olsa da yaz mevsiminde de silecekleri kullanabileceğiniz durumların olacağını unutmayarak, sileceklerin mevcut durumunu da kontrol etmeniz yaz bakımı için önemli olacaktır. Birden bastıran yapışlar ya da camdaki tozlanmaları gidermek için sileceklerinizin tam haliyle çalışıyor olduğundan emin olmanız daha güvenli bir yolculuk yapmanızı olanaklı hale getirecektir.

Son olarak ise aracınızın soğutma suyunu, silecek suyunu baştan aşağı kontrol etmek, özellikle hararet gibi durumlar ile karşılaşmamak için büyük önem taşımaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

2 Yorum

  1. boş durmayalım aracımızı yaza hazırlayalım bari ben tüm malzemeleri alıp peugeot 5008imin yanına gidiyorum 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı