Otomobil

Araçlarda Motor Yağının Önemi

Araçlar için motor yağının önemi son derece büyüktür.  Çünkü motor yağının araçtaki metal parçaların sürtünerek aşınmasını engellemesinin yanı sıra soğutulmasında da büyük bir payı vardır.  Her araca uygun motor yağı farklıdır. Öncelikli olarak aracınıza uygun motor yağını seçip seçmediğinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Motor Yağını Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Motor yağı motordaki metal yüzeylerin arasında bir film tabakası oluşturarak bu yüzeylerin temasını ve aşınmasını engeller. Böylece aracınızın uzun ömürlü olması da sağlanmış olur. Aynı zamanda pasa karşı korur ve silindirlerin çevresindeki aşırı sıcağın bir bölümünü kartere indirmeye yardımcı olur.Tüm bunların yapılabilmesi için aracınızın doğru yağa sahip olduğundan  emin olmanız gerekmektedir. Araç için doğru yağın kullanılması motorun sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Motor yağı seçiminde iklim koşulları da  göz ardı edilmemelidir.

Tercih edilmesi önerilen Sentetik yağ, geleneksel madeni yağlarda bulunandan daha fazla rafine bazlı yağ içerir. Böylelikle üstün koruma ve performans sağlamaktadır. Sürücüler tarafından daha ucuz olmasından kaynaklı tercih edilen mineral yağlar ise petrolün işlenmesiyle elde edilir ve içerisine bazı katkılar yapılır. Aynı zamanda sentetik yağlar kadar yüksek bir performansa sahip değil ortalama bir performansa sahiptir. Bu yüzden araba üreticileri tarafından genellikle sentetik yağların kullanılması önerilmektedir. Motor yağının değişimi yağın kullanma kılavuzuna göre yapılmaktadır. Motor yağı ve filtresinin değişimi ,kılavuza uygun olarak tahmini 10 000-15 000 km de bir yapılmalıdır. Genellikle seyahatler öncesinde motor yağının değiştirilmesinin gerekmektedir. Çünkü uzun yolculuklar esnasında büyük yüklerin taşınması, motor yağınızın çabuk bitmesine neden olabilir.Motor yağı filtresinin değiştirilmemesi, aracınızda hasar oluşturabilir ve yağının iyi süzülmemesi, motor bölümünü çizmeye başlar.Bu durum da motora zarar verir. Tıkanmaya başlayan motor yağı, basınç meydana getirir. Bu nedenle motor gücü zayıflar ve performans düşer.

Yağ filtresini zamanında değiştirerek hasar durumuna karşı önlem aldığınız takdirde arabanızın performansı düşmez , motor zarar görmez bu sayede de sıkıntı yaşamazsınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı