Otomobil

Araçlardaki Çekiş Sorunlarına Çözümler

Sürücülerin en sık şikayetçi olduğu konuların başında araçlarının kullanıma bağlı olarak, esasında ortada görünür bir neden yokken çekiş azalması sorunu olmaktadır. Araç ile düz yolda giderken pek farkına varılmasa da özellikle yokuş gibi kısımlarda kendisini belli eder, ancak bu durum araçtan kaynaklanmaktan çok genelde sürücüden kaynaklanmaktadır.

Çekiş Sorunları Çözümleri

Tüm araç tiplerinde çekiş sorunu uzun ya da kısa aralıklar ile her sürücünün karşılaştığı sorunlar arasında yer almaktadır. Çekiş sorunu genelde sürücü kaynaklı olsa da bazı durumlarda teknik sorunlar yüzünden de kaynaklanıyor olabilmektedir. Sürücüden kaynaklanan sorunlar ise kolay şekilde çözülebilmektedir.

Çekiş sorununa yol açan sürücü ise buradaki en önemli nokta yakıt tercihi ve değişimi olmaktadır. Araca uygun bir yakıtın seçilmediği durumlarda aracın çekişi yüksek seviyelerde kayba uğrayacaktır. Aynı zamanda farklı yakıt markaları da farklı yakıt değerlerine sahiptir ve her markanın değerleri aracınız için ideal değerleri karşılamıyor olabilir. Ayrıca bazı istasyonların yakıt konusunda hileli davranmaları da yine aracınızın yüksek performans göstermesinin önüne geçmektedir.

Diğer bir çekiş sorunu ise aracın bakımlarının yapılmamasından kaynaklanır. Motor yağının ve filtrelerin değiştirilmemesi, araç çekişini doğrudan etkiler. Bu konuya istinaden araçlardaki çekiş sorununa örnek gösterilecek teknik sorunlar da tıkalı enjektör, mil arızası, son susturucunun tıkalı olması, aks bilyelerinin ekşimesi gibi pek çok durum çekiş sorununa yol açabilmektedir.

Özellikle buji değişiminin doğru zaman aralığında yapılmaması motor patlamasının verimsiz bir şekilde gerçekleşmesine sebep olmakta ve çekiş performansının düşmesini sağlamaktadır. Sürücüden kaynaklı sorunlar daha kolay çözülürken, görüldüğü üzere teknik sorunların çözülmesi daha uğraştırıcı olmaktadır.

Bu yüzden bu sorunların önüne geçmek için aracınızın rutin bakımlarını aksatmadan yaptırmalı ve özellikle uzun yol öncesi ve sonrasında yine bakımlarını ihmal etmemelisiniz. Sürücü olarak ise seyir esnasında da yanlış vites değişimi ya da devir aralarını uzun tutmak yine çekiş performansınızı etkileyecektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı