Otomobil

Araçların Egzoz Emisyon Cezası Artıyor!

Egzos emisyon konusu herkesin ortak yarası. Hem küresel ısınma konusu hem de cezalar konusu gündeme gelmişken, otomobillerin yeni nesil sistemlerine de hep birlikte bakmamız gerekiyor. Peki ama yeni yıl içerisinde artacak olan cezalarda nasıl bir geri dönüşüm görünüyor?

Yıl başı itibariyle başlayacak olan yeni cezalar özellikle egzozundan haddindan fazla karbondioksit çıkaran araçları kapsıyor. Ankara’da yürürlüğe giren yeni yasa 6 aya kadar tüm ülkede uygulanmış olacak ve egzoz konusu büyük bir çözüm haline gelmiş olacak.

Emisyon ölçümü yaptırmadan trafikte gezen pek çok araç görüyoruz. Bu araçlar için Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından sunulan cezalar, otomatik olarak saptanıp ceza uygulamalara başlanacak. Yakın zamanda araçların egzozlarından çıkan her bir fazla duman için yeni cezalar gündeme geleceğinden dolayı, herkes yıl sonuna kadar bakımlarını yaptırmayı seçiyor.

Her sene milyonlarca araç için kontrol gerekiyor

Çevre kanununun 20. maddesine göre yeni nesil araçlar için egzoz ölçümü artık çok daha sık yapılacak. Egzoz ölçümü için emisyonların kontrolü çok daha sık olacak. Her sene 11 milyon araç için ölçüm yaptırılması gerekiyor.

Ülkemizde trafiğe kayıtlı olan araç sayısı 23 milyon 44 bin olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden 17 milyonluk araç için de emisyon ölçümü yapılıyor. Ticari araçlar hariç pek çok aracın 3 yılda bir emisyon ölçümü yaptırması da önemli bir seçenek iken, artık bu süreç çok daha fazla olmaya başladı ve yakında yeni araç için cezalar artacak gibi görünüyor. Bir an önce ticari ve sivil araçlarınızın egzoz ölçümünü yaptırmaya bakmak gerekiyor diyebiliriz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı