Otomobil

Araçların Geç Çalışma Sorununda Yapılacaklar

Araçların geç çalışması pek çok sebepten kaynaklanabilmektedir. Soğuk havalardan aracın zayıflayan aksamlarına kadar pek çok durum buna neden olabildiği için gerekli önlemlerin ve kontrollerin yapılması araçları daha hızlı şekilde çalışmalarına neden olacaktır.

Aracın Geç Çalışması Durumunda Yapılacaklar

Bunlardan biri subap adı verilen ayarının normal olmamasından kaynaklı bir arızalanma yaşanır bu durumla birlikte arabanın çalışma süresi kendini düzenleyinceye kadar beklemeye almaktadır. Kendini düzenledikten sonra arabanız çalışabilmektedir. Ancak bu bekleme süresi bazı koşullarda sürücünün siniri bozacak nitelikte olduğundan subap ayarlarının düzenli olarak kontrol edilmesi durumunda çözüm getirilmiş olur. Arabanın geç çalışması durumu ise başka nedenlerden de kaynaklanmaktadır. Eğer aracınızın karbüratör kelebeğinde millerinin bulunduğu yer hava alıyorsa arabanız geç çalışabilmektedir.  Bu sistem düzeltilmez ise LPG ‘de rölanti ayarı da bozulabilmektedir. Özellikle gazlı ve benzinli arabalarda da aracın geç çalışmasına sebep olan bir durum daha vardır bu da ; Distribütör de meydana gelen bir arızalanmadan kaynaklıdır.  Ayrıca aracınızın bakımını sürekli olarak ertelediğiniz durumlarda sık sık bu tarz durumlarla uğraşmak durumunda kalabilirsiniz.  Özellikle aracınızın LPG ayarlarında bir problemin olması da aracınızın geç çalışmasına neden olabilmektedir. Sürücülerin araçlarının geç çalışmasından kaynaklı pek çok kere tamire götürmüşlerdir. Ancak bu durum fazla maliyete sebep olmaktadır. Çünkü oluşan bu arızalar ilk etapta bakım yaptırıldığı takdirde fazla maliyete neden olmamasına rağmen her yeni bir arızanın oluşundan sonra tamire götürülmesiyle daha fazla maliyetin oluşmasına neden olmaktadır. Bu da sürücünün cebine zarar vermektedir. Araçlarda meydana gelen birçok sıkıntı sürücünün ihmalinden kaynaklı olmaktadır. Araçların her bir sorunu bakımın düzenli bir şekilde yapılmamasından kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Bu sorunların arasında sürücünün tek başına çözebileceği durumlar olmasına rağmen çoğu da tek başına yapabileceği tarzdan değildir.

Öncelikli olarak aracınızın kullanım kılavuzuna bakarak hangi durumlarda sıkıntı vereceğini takip edebilirsiniz, daha sonrasında  bu sorunları çözüme kavuşturmak için gerekli olan maddelere dikkat etmeniz gerekmektedir. Kullanım kılavuzunda yer alan unsurlara uyduğunuz takdirde aracınızın ne geç çalışma durumu ne de herhangi bir başka arızayla karşılaşma ihtimalinizi olacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

2 Yorum

  1. peugeotun sistemlerininde senelerdir çok iyi olduğunu söylüyor peugeot 3008 aldım sorun yaşayacağımı hiç düşünmüyorum 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı