Otomobil

BMW X1, Ücretsiz Onarım Projesi Kapsamında Geri Çağırılıyor

BMW’nin giriş seviyesinde konumlandırdığı crossover modeli BMW X1, geri çağırma programı ile gündemde. Kaza anında sürücünün ağır yaralanmasına neden olabilecek bir hataya sahip X1 modelleri geri çeğırılıyor.

BMW X1 Modellerinde Görülen Geri Çağırma Programı Hangi Araçları Kapsıyor?

BMW’nin yaptığı açıklamaya göre 10 Mart 2015 ve 2 Mayıs 2019 tarihleri arasında üretilen BMW X1 modellerinde sürücü güvenliğini önemli ölçüde tehdit eden bir hataya rastlandı. Bu hata neticesinde özellikle önden alınan darbelerde sürücünün başından yaralanma riski büyük ölçüde yükseliyor.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi NHTSA, yaptığı çarpışma testleri sonucunda otomobilin sürücü güvenliğini tehdit eden sorunlara neden olduğunu tespit etti. BMW’nin de yaptığı testler sonucunda onaylanan bu durum belirtilen tarihler arasında üretilen BMW X1 modellerinin geri çağırılmasına neden oldu.

BMW, geri çağırılan araçlarda ücretsiz onarım yapılacak bir geri çağırma programı başlatacağını duyurdu. Ayrıca otomotiv üreticisi şirket, yaptığı açıklamalarda yaşanan kazalarda bu problemden kaynaklanan bir yaralanma veya ölüm vakasının yaşanmadığını belirtti. Henüz bir can kaybına neden olmadan tespit edilen hatanın çözülmesi ise oldukça iyi.

Şirket, geçtiğimiz yıl yine Mayıs ayında BMW 1, 3, X1 ve Z4 serilerinde görülen sürüş esnasında aniden stop etme nedeniyle 300 binden fazla aracı geri çağırmıştı. Kullanıcılar tarafından pek hoş karşılanmayan bu sürekli geri çağırma programı için BMW kullanıcılarının görmeye alışkın olduğu bir durum diyebiliriz. Bu durum bir noktada markanın adının kötü anılmasına neden olsa da diğer bir noktada sürücülerin markaya olan güvenini iyileştiriyor. Ancak hangi tarafın daha ağır bastığı ise sizlere kalmış. Biz yine de bu tarz geri çağırma olaylarının yaşanmamasını temenni ediyoruz.

2 Temmuz 2019 itibariyle başlaması planlanan ve X1 modellerini kapsayan geri çağırma programının, Türkiye’de satışa sunulan modelleri kapsayıp, kapsamayacağı ise henüz bir açıklığa kavuşmuş değil. Sürücüler için büyük risk teşkil eden mu sorunun kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacağını ise ilerleyen günlerde göreceğiz.

Peki siz BMW’nin geri çağırma olayını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı