Otomobil

Egzozdan Çıkan Duman Neyi Anlatıyor?

Normal koşullar altında araçların çalıştıktan sonra egzozdan duman çıkarmamaları, daha doğrusu gözle görünür bir duman çıkarmamaları gerekir. Ancak bazı durumlarda, genelde arıza ya da arızalanma belirtilerinin olduğu hallerde aracın egzozundan duman çıkar. Sürücülerin dikkat etmeleri gereken konu olan egzozdan çıkan duman renklerine göre farklı anlamlara gelmektedir.

Renklerine Göre Anlamları

Egzozdan çıkan dumanın renklerine göre anlamları bulunmaktadır çünkü genelde her rengin kaynaklandığı bir arıza bulunmaktadır. Egzozdan çıkan dumanlar ise üç renkte olduğu görülmektedir; beyaz, gri- mavi ve siyah. Bu renklerden her birisi genelde mevcut sorunlardan kaynaklanır ve sürücüye adeta bir uyarı vermektedirler.

Egzozdan siyah duman çıkması halinde genelde diğer renklere göre çok fazla tehlikeli değildir. Hava filtresinden kaynaklanıyor olması kuvvetle muhtemeldir. Ayrıca hava sensörlerinde bulunan bir soruna da işaret edebilmektedir. Duman renkleri arasında her ne kadar rengi korkutucu görünüyor olsa da siyah duman en masum olandır ama yine de ihmal edilmemelidir. Siyah duman arıza göstergesi olduğu için yakıtın da daha fazla olmasına yol açacaktır.

Gri duman ise turbonun yağ yakmasından kaynaklanmaktadır. Araç bu durumda hızlı bir şekilde yağ eksiltmeye başlar. Araç eğer otomatik şanzıman ise vakumu sağlayan modülün arızalanması da mümkündür. Bu durumda yüksek ihtimal şanzıman yağı motora sızmakta olup gri dumanın oluşmasına neden oluyordur. Ayrıca karter havalandırma valfinin arızalanması da yine gri dumana işaret edebilmektedir.

Beyaz duman ise fark edilmesi zor olan duman rengidir çünkü diğer renklere de sıklıkla benzemektedir. Bu durumda silindir blok contası, çatlak silindir bloğu ya da silindir kapak hasarı gibi anlamlar taşımaktadır. İlk başlarda müdahale ederek aracın büyük zararlar görmesi engellenmelidir.

İçlerinde en tehlikeli olanı ise şüphesiz mavi dumandır. Mavi duman motorun yağ yaktığı anlamına gelmektir. Bu durum ise pistonlardaki segmanlar ya da supap contalarında aşınmadan kaynaklanabilmektedir. Motorun sağlığı için bir an önce önlem alınmalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

2 Yorum

  1. böyle bir bilginin olduğunu bilmiyordum ama öğrendiğim iyi oldu peugeot aracımla uzun seyahate çıktığımda işime yaraybilir

  2. ben bu konunun çok önemli olduğunu düşünüyorum özellikle uzun yollarda bende peugeot 208imle uzun yola çıktığımda bu tip şeylere dikkat ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı