Otomobil

Ehliyet Alımında Teorik Derslerin Önemi

Günümüzde birçok insan araba kullanmayı bilmemekte ve öğrenmeye çalışmaktadır. Kimisi bir ehliyet kursuna giderek öğrenmeye çalışırken kimisi ise, kendi çabasıyla yahut anne, baba, akraba ve araba kullanmayı bilen herhangi bir yakını tarafından öğrenilmeye çalışılmaktadır.

Pratiğin Harmanlandığı Teorik Dersler

Ehliyet alırken özellikle dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır.  Öncelikli olarak, direksiyon eğitimi almadan önce teorik derslerin tamamlanması gerekmektedir. Derslerin içeriği genellikle,  Trafik ve çevre, İlk yardım, Araç tekniği ve Trafik Adabı olarak  birçok sürücü kursunda yer almaktadır.  Saatleri her sürücü kursu için aynı olmasa da, hemen  hemen benzerlik göstermektedir. Trafik ve çevre dersi genel de 16 saat, İlk yardım dersi 8 saat, Araç tekniği dersi 6 saat, Trafik Adabı dersi ise 4 saat olarak yer almaktadır.  Teorik derslerin önemi oldukça büyüktür. Çünkü teorik anlamda bilinemeyen bir durum pratiğe dönüştürülmekte oldukça zorluk yaratabilmektedir. Bu sebeple birçok sürücü kursunda bu teorik derslerden en az birine gitmeyen bireylerin kayıtları silinmektedir.  Teorik derslerin haricinde pratik olarak direksiyon dersleri de önem taşımaktadır. Genellikle simülatör yöntemiyle de olabileceği gibi ki böyle bir durumda trafikte ders alabileceği raddeye gelene kadar verilen bir teorik eğitimdir. Trafiğe çıktığı durumlarda ise , en az 2 saat süreyle öğrenci olan sürücünün trafiğe tek başına çıkabileceği aşamaya gelinceye  değin devam etmekte ve bir sınavla test edilmektedir.  Mevcut bulunan trafikte eğitim almaya hak kazanmış bireyler, trafik üzerinde gördükleri direksiyon eğitimleri; M, A1, A2, A ve B1 şeklindedir. Aynı zamanda bu seviyelerin sertifikalarını alabilmek için en az 12 saat eğitim görülmesi şarttır.  Bunlar seviye seviye olarak farklı saatler içermektedirler. Örneğin A seviyesinde en az 6 saat eğitim verilmektedir. B sınıfı sertifikalar için genellikle en az 14 saat eğitim verilmektedir.

Kursa gelen bireylerin özellikle teorik derslere katılarak pratiğini pekiştirmeyi sağlayabilecekleri göz ardı edilmemelidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı