Otomobil

F40 efsanesinden ilham alınarak tasarlanan Ferrari F42 konsepti nefes kesti

1987 yılında banttan inen Ferrari F40’ın bir “efsane” olarak nitelemek hiç hata olmaz. Öyle ki V8 motorunun çıkardığı sesle hayranlarını mest eden model, bugüne dek üretilen en iyi süper arabalardan birisi olarak gösteriliyor. Ancak ne yazık ki Ferrari, F40’ın üretimine 1992 yılında son vererek bir çağı kapattı. F40’ın yerini ise 1995 yılında çıkan F50 aldı. 2002’de de bu modelin üretimi sonlandırıldı.

Şimdilerde ise bir sanatçı, F40 modelini günümüzün spor otomobillerinden aşina olduğumuz modern tasarım unsurlarıyla yeniden hayata geçirdi. Ortaya çıkan görüntü ise gerçekten nefes kesecek türden.

Tasarlaması tam 7 ay almış

Paul Breshke isimli tasarımcı Behance profilinde yayınladığı model tasarımına Ferrari F42 adını vermiş. Kendisinin açıklamasına göre aracı tasarlamak tam 7 ayını almış. Fotoğraflara baktığınızda iç geçirip “Keşke Ferrari bu modeli gerçeğe dönüştürse” diye hayıflanmamak elde değil gerçekten. 

F42 modelini tasarlarken Breshke’nin sadece ikonik F40 modeliyle yetinmediğini, birçok Ferrari aracından ilham aldığını da belirtelim. Konsept tasarımın ön yüzünü ince LED farlar domine ediyor. Birçok hava kanalına ev sahipliği yapan F42’de bolca karbon fiber kullanılması ise gözlerden kaçmıyor. Keza difüzörlerde de aracın gövde rengiyle uyumlu tonlar tercih edilmiş.

Birçok Ferrari modelinden esintiler taşıyor

Bunun dışında F42 konsept tasarımının DNA’sında F40 modelinin yattığını anlatan bazı önemli tasarım detayları da var. Mesela aracın arkasına doğru uzanan hava kanalı, bunun en büyük örneği. Jantlar yine aynı şekilde F40’ı andırıyor. 

Ek olarak P80/C yarış arabası ve F8 Tributo’dan alınmış bazı tasarım unsurlarını da yakaladık. Mesela kaputun üzerinde açılan hava kanalı ve alt tampondan kaputa doğru yükselen çizgi gibi. Yan profilden baktığınızda ise LaFerrari ve Enzo gibi modellerden ilham alındığı daha net görülebiliyor. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı