Otomobil

Fren Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Otomobiller de aracınızın iyi ve güçlü olma durumu, otomobillerde hayati bir önem taşıyan fren sistemi ile ilgilidir. Fren ne kadar güçlü ve etkili ise otomobiliniz o kadar sağlam ve güvenilir bir yolculuk yapmanızı sağlamaktadır.  

Disk Fren Sistemi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde otomobillerde ki fren sisteminin güvenilir olmasını sağlamak için Disk Fren Sistemi  kullanılmaktadır. Disk frenlerin bulunduğu araçlarda frene basıldığında sistemdeki hidrolik sıvının yeri değişmektedir. Bu durum  fren pedallarında piston aracılığıyla sürtünme kuvveti oluşturmaktadır. Sürtünme kuvvetinin oluşması ile araç giderek yavaşlamaktadır. Disk’e ne kadar güç uygulanırsa basınç da o kadar fazla olur, sürtünme kuvvetinin fazla olmasıyla da aracın dönüş hızı bu baskıya dayanamayıp yavaşlamaktadır. Frenlemeyi en iyi ön tekerlekler yaptığından disk frenleri genellikle ön tarafta yer almaktadır. Fren sırasında ağırlık merkezi ön tarafa doğru kayacağından ön tekerleklerin durdurulması aracı durdurmak için en etkili yöntem olarak kabul edilmiştir.  Frene uygulanan 3 kilogramlık bir kuvvetin yaklaşık olarak 3 tonluk bir basınca neden olacağı söylenmektedir. Pedala uygulanan kuvvet pistona oradan da sıvıya geçmektedir. Sıvıya uygulanan basınç her bir noktaya eşit şekilde dağıtılacağına göre çok daha fazla bir kuvvetin uygulanması pistonun yer değiştirmesini sağlamaktadır. Ardından oluşan sürtünme kuvveti ile ısı enerjisi oluşturulur. Araçta meydana gelen frenleme sisteminin, hareket ile ortaya çıkan kinetik enerjiyi sönümleyip ısı enerjisine çevirmekten ibaret olduğu şeklinde tanımlanabilmektedir. Bunu yaparken çok yüksek ısı açığa çıktığından bu ısının disklerden ve balatalardan atılması gerekmektedir.  Bu sebeple aracınızdaki disk fren sisteminin ısı aktarım kat sayısı yüksek olan malzemelerden üretildiğine araçtaki kaliperler de hava kanallarının olup olmadığını kontrol etmekte fayda vardır.

Aynı zaman da fren sisteminin parçalarının ne kadar uzun ömürlü ve sağlam olduğu söylense de parçaların ömrünün 10 yılı geçmemesi gerekir.  Otomobilinizi güvenli kullanmanız frenlerin ne kadar güvenli olduğuyla alakalıdır. Bu sebeple rutin kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.  

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı