Otomobil

Gece Yolculuğu İçin Güvenli Sürüş Teknikleri

Araç kullanmanın her zaman belirli riskleri ve dikkat edilmesi gereken durumları olduğu herkesçe bilinmektedir. Ancak çoğu sürücü için gece yolculuğu daha büyük riskler taşıyabilmektedir. Görüş mesafesinin azalması, uykunun gelmesi ya da başka sebepler ile gece yolculuğu için güvenli sürüş teknikleri önem kazanıyor.

Gece Yolculuğunda Dikkat Edilecekler

Kimi insan gündüz ışığı ve aydınlıktan kaynaklı olarak gündüz yolculuğu yapmayı severken kimi insanlar da yolların daha boş ve tenha olmasından kaynaklı gece yolcuğunu tercih etmektedir.  Ancak gündüzken bile araç kullanımı riskli bir hal almışken gece yolculuğunda bu risk iki katına çıkmaktadır. Bu riskler; gece etrafta yeterli ışık olmamasından kaynaklı iyi görülemeyebilir, bunun yanı sıra çevredeki araçların far ışıkları sürücünün gözünü alabilir ve bu da en çok yaşanan kaza sebeplerinden biridir.  Araştırmacılara göre gündüz yapılan yolculuklara oranla gece yapılan yolculuklar daha fazla kazaya sebebiyet vermektedir. Bu sebeple bazı durumlara özen gösterilmesi gerekmektedir. Gece araç kullanırken far ışıklarından kaynaklı karşınızdaki aracı göremeyebilirsiniz bu yüzden hızlı gitmemekte ve takip mesafesini uzak tutmakta fayda vardır. Çok yorgunsanız yahut uykusuzsanız konsantrasyon durumunuz azaldığından bu durumlarda değil gece , gündüz yolcuğu dahi yapmamanız gerekmektedir. En önemli çözümlerden biri de gündüzün bitip geceye olmaya yakın yani alacakaranlık zamanlarında farınızı bütün araçlardan önce açmaya özen gösterirseniz diğer sürücüler tarafından fark edilmenizi daha fazla arttırabilir. Gece yolculuğu yapmadan önce size en çok yarar sağlayacak olan far ışıklarınızın düşük güçte ve çalışmama durumlarına karşın kontrol ettirilmesidir. Eğer farınızın ışığı düşükse karşıdaki sürücünün far ışığı size daha keskin görünebilir ve gözlerinizi kamaştırabilir. Görüş kabiliyetinizi bozabilecek herhangi bir durumu mavi ışık engelleyici gözlük kullanarak engelleyebilirsiniz.

Gece yolculuklarında karşınıza ne çıkacağı belli olmadığından yüksek hızda araç kullanmamanız gerekmektedir. Gece yolculukları bu ve buna benzer riskler oluşturduğundan yolculuk boyu her açıdan dikkatli olmanız ve tercihen gün içindeki yolcukları seçmeniz daha yararlı olacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

  1. gece yolculuğunu bende çok severim hele uzun yolculukta gece gitmeyi ama özellikle peugeot suvdaki rahatlık olacak 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı