Otomobil

Güvenli Otomobil Kullanımı Nasıl Olur?

İleri sürüş teknikleri olarak da bilenen aracınızı doğru şekilde kullanmak yaygın olarak aracı daha hızlı sürmek olarak bilinmektedir. Ancak ileri sürüş teknikleri aracınızı hem performans hem de güvenlik açısından en iyi koşullarda sürmenizi ifade etmektedir. Bu bakımdan güvenli otomobil sürmek için ileri sürüş teknikleri büyük önem taşır.

İleri Sürüş Teknikleri Nelerdir?

İleri sürüş teknikleri sayesinde çok daha yüksek performans elde ederek güvenli şekilde sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz. Öncelikli olarak dikkat etmeniz ise doğru oturuş ve direksiyon tutuş şeklidir. Eller direksiyona ve ayaklar da pedallara rahatça yetişmelidir. Her koşulda direksiyon iki el ile tutulmalıdır. Özellikle yüksek hızlarda tek el ile kullanmak ya da daha kötüsü birkaç parmak ile direksiyon tutmak çok büyük kazalara neden olabilmektedir. Aracın aniden savrulması ya da yalpalaması sonucunda o andaki refleks ile aracı yolda tutmak zor olduğu için ellerin direksiyon üzerinde sağlam şekilde tutulması gerekmektedir.

Aynı şekilde ayakların da debriyaj, fren ve gaz pedallarına çok rahat şekilde ulaşması, paspasa ya da herhangi başka bir şeye takılmaması gerekir. Doğru pedal kullanımı ise topukların mümkün olduğunda kaldırılmamasını içermektedir. Ayaklar da sağa sola doğru hareket ettirilmemelidir. Eğer otomatik vites araç kullanılıyorsa sol ayak hiç kullanılmamalıdır. Otomatik vites araçlarda iki ayağı da kullanmak özellikle kaza durumlarında son derece risklidir. Aynı anda gaza ve frene basılma tehlikesini içeren bu durum güvenliğinizi riske atacaktır.

Bunun yanında viraj alımlarında virajın açısı en aza indirgenmelidir. Apex noktası virajın içine en yakın olduğunuz kısmıdır ve viraj girişinde dışarıdan içeriye girilecek şekilde viraj alınmalıdır. Bu esnada yüksek hız düşürülmeli ve yavaşa şekilde virajlara girilmelidir. Viraj esnasında fren yapmak için tavsiye edilmez çünkü bu durumda aracın kaymasına neden olabilirsiniz, freni viraja girmeden yapmanız gerekir.

Son olarak ise manuel vites kullanıyorsanız devir saati ile orantılı bir şekilde vites geçişi yapmalısınız. Vites teker teker küçültülmeli, birden en düşük vitese geçiş yapılmamalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

12 Yorum

  1. evimizden öğrenmeye devam o zaman bu günler geçtiğinde peugeot 208ime binip bol bol alıştırma yapıcam 😀

  2. peugeot araç içinde güvenliğe önem veren bir marka birçok donanımı da bunun üstüne güvenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı