Otomobil

Hangi Durumlar Yanlış Park Sayılır?

Trafik güvenliğinin zafiyete uğramaması ve acil durumlarda polis, jandarma, itfaiye, AFAD ve ambulans gibi araçların rahat geçiş sağlayabilmesi için yollar ve otoparklarda park yasağı uygulanmaktadır. Bu yasak yüzünden cezaya maruz kalmamak için doğru park etme yöntemlerini bilmeniz gerekiyor.

Yanlış Park Yapıldığında Olanlar

Trafiğin güvenliğini tehlikeye atabilecek tüm park çeşitleri için park cezası uygulanmaktadır. Park cezası ya da araç çekilmesine neden olan hatalı park durumları; geçiş yolları üzerinde ya da önünde durmak,yangın musluklarının etrafında bulunmak,kamu hizmeti için yolcu taşımacılığı yapan belediye otobüsü gibi araçların duraklarının olduğu bölgenin 15 metre önünde ya da arkasında park etmek,fabrika ve atölye gibi iş alanlarının giriş çıkışını engellemek,araçla girilebilen park gibi yerlerin girişini engellemek,park etmenin trafik işareti ile yasaklandığı yerlerde durmak,kurala uygun park etmiş araçları engelleyecek şekilde park etmek, okul, hastane, itfaiye ya da benzerler alanların giriş ya da çıkış noktasının 5 metre yakınına park etmek,belirli bir kişi ya da kuruma trafik komisyonu ile tahsis edilmiş alana araç park etmek,önemli bir sebep dışında kara yolu gibi taşıt yollarına araç park etmek,yaya geçitlerine park etmek,süre ya da gün kısıtlaması gibi kuralları olan bölgelere araç park etmek,engelli park alanları gibi kurala tabi alanlara park etmek, hatalı park olarak kabul edilmektedir.

Bu durumlarda sürücüye birtakım cezalar uygulanmaktadır. Bu cezalar; park edilen şekle göre farklılık göstermektedir. Genellikle para cezasında ibarettirler. Bunların en önemlileri olarak düşünülen ;kara yollarında mecburi şartlar dışında park etmek, taşıt yolu üzerinde belirlenmiş yangın musluklarına her iki yönden beş metrelik mesafe içerisinde park etmek  taşıt yolu üzerinde geçiş üstünlüğü olan – ambulans,itfaiye -araçların giriş veya çıkışının yapıldığının belirlendiği işaret levhasından on beş metre mesafe içinde park etmek  vb. cezaları genelde 132 TL olarak belirlenmiştir.

Trafik güvenliği, kendi güvenliğiniz ve sevdiklerinizin güvenliği için aracınızı park etmeye dikkat ettiğiniz sürece herhangi  bir cezai işlemle karşılaşmaz , arabalarınızın çekilmesine neden olmazsınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı