Otomobil

Hararet Durumunda Yapılacaklar

Otomobillerde sürücülerin sıkça karşılaştığı bir durum olan Hararet yapma,  genellikle en baş sebeplerden biri olarak aracın suyunun bitmesinden kaynaklıdır. Bu durum ile karşılaşmak istenmiyorsa düzenli olarak aracınızın bakımı yapılmalı yahut yaptırılmalıdır.

Motor Hararet Yapması Durumunda Yapılacaklar

Hararet yapma sebeplerinden bir diğeri ise; fanın devreye girmemesi olabilir. Aracınız hararet yaptığı durumlarda fan devreye girmezse motor arızalanabilir. Bu durumda fan bağlantılarını ve kablolarını kontrol etmekte fayda görülebilir.  Eğer oksitlenmiş herhangi bir bağlantı varsa bu oksitlenmiş bağlantıları temizleyerek tekrardan bağlayabilirsiniz.  Eğer bağlantınız normalse ve herhangi bir sıkıntı yoksa hararet müşürüne bakmanızda fayda vardır. Arıza oradan da kaynaklanabilmektedir. Fan müşürü ve hararet müşüründe de arıza olabilmektedir. Her iki durumdan da kaynaklanan bir arızanın olması durumunda ise aracınızın hararet yaptığını anlamanız biraz zor olabilir. Ancak yalnızca hararet müşüründe bir sıkıntı varsa bunu ancak değiştirerek arızadan kurtulabilirsiniz. Fan müşüründe bir arıza olduğunu ise aracınızın fanına giden kabloları takip ederek ulaşabilirsiniz. Bir diğer neden ise aracınızın termostad açmamasından kaynaklı olabilmektedir. Bunu anlamak için de aracınızın radyatör sıcaklığına bakmanız yeterlidir. Eğer radyatör soğuk ise termostad açmamış demektir. Bu durumun çözümü ise ancak değiştirmeyle mümkün olmaktadır. Radyatörün hava yapması da hararetin bir diğer nedenlerinden biri sayılmaktadır. Antifriz değişimi ve su değişimi gibi motor suyunun değiştirilmesi gereken herhangi bir işlem radyatörün hava almasına neden olabilmektedir. Bir diğer radyatörün hava almasını sağlayacak neden ise, silindir kapak contasının yanması ve silindir kapağının çatlaması olabilmektedir. Pek çok yeni araçta bulunan radyatör hava alma vanası olmasına rağmen eski araçlarda bulunmamaktadır. Bunu da hararet müşürünün olduğu borunun gevşetilmesi gerekmektedir.

Kendi yöntemlerinizle üstesinden gelebileceğiniz bir durum olarak görülen Hararet Yapma, tekrarlaması halinde çözümlerin uzun vadede geçerli olmadığını gösterebilmektedir.Aracınızın bakımını düzenli periyotlar halinde yaptırdığınız takdirde bu tarz sıkıntılarla karşılaşmaz ve yolculuk esnasında bu tarz durumlar ile uğraşmak durumunda kalmazsınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı