Otomobil

Hibrit ve Elektrikli Otomobiller Farkları Nelerdir?

Rahatlık, konfor, yüksek performans ve aynı zamanda çevreci özellikleri ile Hibrit ve Elektrikli otomobil; özellikle Avrupa’da çıkan ve gelecek yıllarda fosil yakıtla çalışan araçların kullanımını kısıtlayan yasalar nedeniyle gittikçe artan bir kullanıma sahiptirler. Ancak yaygın olarak iki otomobil arasındaki farklar tam olarak bilinmemektedir.

Hibrit ve Elektrikli otomobiller arasındaki Farklar

Elektrik enerjisinin hareket enerjisine dönüşmesiyle hareket eden otomobiller, elektrikli otomobil olarak adlandırılmaktadır. Birçok farklı çeşidi bulunan elektrikli otomobillerin günümüzde iki türü daha fazla yer almaktadır. İlki ve daha geniş kullanım alanı olan, bataryalı elektrikli otomobiller olarak isimlendirilmektedir. Bu araçlarda, batarya ve elektrik motoru olarak da bilinen indüksiyon motoru bulunmakta ve bataryadan alınan elektrik, indüksiyon motoru vasıtasıyla hareket enerjisine dönüşür ve aracı hareket eder bir hale getirmektedir. Hibrit otomobiller ise aynı araçta iki farklı motorun bulunması anlamına gelmektedir. Hibrit araçlarda genellikle elektrikli ve benzinli motorlar birlikte kullanılır. Kısacası Hibrit otomobil denildiği zaman akla; içerisinde hem benzinli hem de elektrikli motor ünitesi bulunan araç gelmektedir. Hibrit otomobiller çalıştırıldığı zaman, batarya dolu ise düşük hız için sadece elektrikli motor kullanılmaktadır. Hız arttığı zaman ise benzinli motor devreye girer.Hibrit otomobiller ile elektrikli otomobillerin en temel farkı, çalışma prensipleridir. Elektrikli otomobiller sadece elektrik motorundan güç alarak çalışırken, Hibrit otomobillerin  elektrikli motorları da bulunmaktadır. Ancak bu motorlar sadece benzinli motora destek olmak için kullanılmaktadır.

Elektrikli ve hibrit otomobillerin farkları arasında en önemli noktalardan biri de kimlikleridir. Örneğin Hibrit otomobilleri genellikle uzun yıllardır var olan markalar üretmektedir. Elektrikli otomobiller ise  oldukça yeni markalara sahiptir. Ayrıca fiyat açısından da düşünüldüğünde ,bu iki araç arasında Hibrit otomobiller genellikle daha uygun fiyatta bulunduklarından daha fazla tercih edilmektedirler. Elektrikli araçlar ise, benzin ya da dizel kullanmadıkları için sürüş esnasında oldukça kârlı olmalarına rağmen hibrit otomobiller ile aralarında çok yüksek fiyat farkı olduğu için tercih edilmemektedirler.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı