Otomobil

İkinci El Araba Alırken En Çok Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araba tabiri çok az kullanılmış olan araçlardan neredeyse 30 yılı aşkındır kullanılan araçlara kadar geniş bir alanda kullanılan bir ifadedir. Esasında ikinci el araba dikkat edilecekler her aracın özel nezdinde olması gerekirken, yine de belirli genel kurallara dikkat ederek, rahat ve güvenli bir şekilde aracınızı seçebilirsiniz.

İkinci El Araba Nasıl Seçilir?

İkinci el araba seçimi için belirli noktalara dikkat etmeniz gerekir. Alıcıların en çok karşılaştığı sorunlar aracın mevcut hasarlarının tespit edilmemesi, aracın görünüşü ya da mekanik kısmı ile oynanmış olması, fiyatının ederinden daha yüksek olması gibi durumlar, yanlış araba seçimlerine neden olabilmekte ve bu durum da alıcılar için çeşitli sorunları oluşturmaktadır.

Tüm bu sorunların önüne geçmek için belirli noktalara dikkat etmeniz gerekir. Öncelikli olarak iyi bir piyasa araştırması yapmanız gerekir. Araba satın alırken interneti mutlaka kullanmanız gerekir. Genelde iki başlık altından araba almaya karar verilir; bütçeye göre ya da istenilen modele göre. İki durumda da en iyi aracı bulmak için detaylı bir araştırma yapmanız son  derece yararlı olacaktır. Hatta son zamanlarda artan video araç incelemeleri de daha detaylı bilgi almanızı sağlayacaktır.

Daha sonra satın almaya aday aracın satıcıdan şase ya da motor numarasını öğrenmeniz gerekir. Aracınızın mevcut hasarını en iyi şekilde şase numarasından sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Özellikle çok ağır hasar kayıtlı araçların kaza geçmişlerinin öğrenilmesi için şase numarası ile mutlaka sorgulama yapmalısınız.

Diğer bir durum ise boya konusunda kendisini göstermektedir. Genelde komple boya yapılmış araçların büyük kazalar geçirme ihtimalleri yüksektir. Ancak temizlik boyası yapılmış ise daha ufak çizik gibi kusurları kapatmak için yapılmış olabilir, boyanın yapılış amacı yine kaza geçmişinden öğrenilebilmektedir. Fakat bu tür boyalar ya da müdahaleler şasenin metal alaşımı üzerinde yapılmışsa, bu aracı almak için tekrar düşünmeniz gerekir. Bu durum da aracın büyük kazalarına işaret edebilmektedir.

İkinci el araç alırken eksper raporu, tamirciye göstermek gibi imkânlardan da mutlaka yararlanmalısınız. En önemli noktalar bunlar olup daha sonraki kısımlar; klima, sürüş rahatlığı, iç hacmi ve benzeri gibi noktaları kendi kişisel tercihlerinizden hareketle seçebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

  1. peugeotta ikinci el dönemi başlamış burdan aldığım tavsiyelerle oraya koşuyorum 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı