Otomobil

İlginç Bir Sürüş Alışkanlığı Otoyol Hipnozu

Otoyol hipnozu olarak bilinen ve sürücünün aracının başında gideceği yere kendisini varmış olarak görmesine neden olan algı durumu, özellikle sürekli araçlarının içinde olan sürücüler için oldukça tehlikeli durumlara neden olabilmektedir. Uzun yolları hızlı bir şekilde gelme hissiyatı temelde aracınızı daha hızlı sürmenize neden olarak kaza riskini de arttırıyor.

Varacağınız Yere Önceden Varmış Olmak

Uzun bir yolda, otoyolda giderken, araç içinde sadece kendiniz varsa, bu esnada da aklınıza sıklıkla başka şeyler geliyor ve yola donuk gözler ile bakıyorsanız kendinizi bir anda gideceğiniz yere varmış olarak görebilirsiniz. Ancak buraya nasıl geldiğinizi hatırlamadığınız için oldukça şaşırabilirsiniz. Bu durumu yarı uykulu sürüş ile karıştırmamak gerekir çünkü bu durumda, gözleriniz tamamen açık haldedir.

Bu durum otoyol hipnozu olarak adlandırılır ve kişinin araç sürerken, bir süre sonra araç sürdüğünü unutmasını ifade etmektedir. İki şekilde kendisini gösterir; daha az görülen şekli gittiğiniz noktaya varmamış olmanıza rağmen kendinizi bir anda orada sanmaktır, diğeri ve daha yaygın olarak görüleni ise gerçekten varacağınız noktaya gelmiş olmanız ancak nasıl geldiğinizi hatırlamıyor oluşunuzdur.

İlki elbette sürüş güvenliği için tehlikeli bir durum yaratabilmektedir. İkincisi yol süresini size kısalmış gibi hissettirdiği için kısmen yararlı olabilmektedir. Otoyol hipnozunun oluşum nedeni esasında bilinçli olarak düşünmeden eylem yapabilme yeteneğine bağlıdır. Sık araç kullananlar arasında otoyol hipnozu yaygın olarak görülür çünkü onlar için araç sürmek nefes almak ya da yürümek gibi bir eyleme dönüşmüştür. Arada araç kullanıyorsanız elbette bu duruma pek sık düşmezsiniz çünkü dikkatiniz arada araç sürdüğünüzde oldukça fazladır. Fakat araç sürmek artık bir zorunluluk halini almışsa otoyol hipnozu yaşayabilirsiniz. Bu durumun bilimsel açıklaması ise beyin bir noktadan sonra yapılan eylemden başka eylemleri düşünmeye geçiyor ve düşünülen şeylere daha iyi bir şekilde yer vermek için, şimdide yapılan önemsiz eylemi dışarıda tutarak, onun sanki hiç olmamış gibi yaşanmasına neden oluyor. Bu durum ise otoyol hipnozu ile yolculuğunuzu kısalttığı gibi aynı zamanda da ilginç bir deneyim yaşamanıza olanak tanıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

2 Yorum

  1. uzun yolu o kadar çok seviyorum ki hatta peugeot 3008 kullandığımdan beri onun rahatlığı ve konforuyla daha da sevmeye başladım

  2. uzun yola gitmeyi özleidm bende peugeot 2008i yeni almışken kesinlikle uzun yola çıkmak isityorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı