Otomobil

KIA Gelecekteki Elektrikli Araçlarında Ekstra Hızlı Desteği Mi Sunuyor?

Dünyanın en iyi otomotiv firmalarının birçoğu, hedeflerini elektrikli otomobiller üzerine kuruyor.Bu firmalar arasında KIA’da bulunuyor.KIA gelecekteki elektrikli otomobil modellerinin ekstra hızlı 800V şarj kapasitesi olacağını söyledi.

Otomotiv sektörü son zamanlarda büyük bir gelişim göstermekte.Tesla ’nın başlattığı elektrifikasyon artık Volkswagen, BMW, Toyota ve Mercedes gibi büyük ve gelenekçi firmaların da merkezini oluşturuyor.Bu sektörde rekabet, her geçen zaman artarken, dünya çapında elektrikli araç sayısının 2050 yılına kadar 1 milyar 100 milyon olması bekleniyor.

Hyundai’nin alt firması olan Güney Koreli otomobil üreticisi KIA, önümüzdeki senelerde elektrikli araçları ilepiyasaya çıkmayı planlıyor.Çevre dostu pek çok hibrit modeli bulunan marka, gelecek zamanda elektrikli araçlarının 800V şarj kapasitesine sahip olacağını belirtti.

KIA, 2025’e kadar dünya genelinde 11 farklı elektrikli otomobil modeli piyasaya çıkarmayı planlıyor.Bu büyüklük bulunan bataryalar, Porsche Taycan ve Audi’nin yaklaşmakta olan E-Tron GT gibi üst seviye tasarımlarda tercih edilmekte fakat KIA, elektrikli otomobillerin daha geniş kitlelerce ulaşması için uygun fiyatlı modellerine ekstra hızlı 800V şarj kapasitesi eklemeyi düşünmekte.

Elektrikli araçlar doğa dostu ve sürücü içinde birçok avantajı olduğu halde, içten yanmalı geleneksel araçları geçemedi.Örnek verecek olursak, menzil ve batarya dolum süresi farklıdır.Benzinli bir otomobil deposunu çok kısa bir zamanda dolarken, elektrikli araçlardaki bataryaların yüzde 100 seviyesine ulaşması biraz zaman alıyor.

KIA, 20 dakikalık dolum ile yaklaşık 310 kilometre sürüş menzili sunacak

KIA firmasının sunacak olduğu yeni hızlı şarj sistemi sadece 20 dakikalık bir şarj ile yaklaşık 310 kilometre sürüş menzili olacak.Bu süre hala bir benzin pompasının dolum hızı ile kıyaslayacak olursak çok daha yavaş, fakat önemli bir ilerleme kaydedildiği de göz ardı edilemez.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı